Merkel:'Yabancı düşmanlığına Almanya'da yer yok'

BERLİN
13.12.2014 - 09:05 | Son Güncelleme: 13.12.2014 - 09:05

Almanya'da Dresden kentinde başlayan ve her pazartesi günü yapılan İslam karşıtı gösteriler Başbakan Merkel'i de rahatsız etti.

Hükümetin basın sözcülerinden Christiane Wirtz, Başbakan Merkel'in Almanya'da yabancı düşmanlığı, islamofobi ve inançlara karşı kışkırtmalara yer yok dediğini söyledi. 'Başbakan Merkel, bu tür eğilimleri sert bir dille kınıyor' dedi.

Dresden'de her pazartesi günü 'Avrupalı Yurtseverler Batı'nın islamlaşmasına karşı'(Pegida) adlı örgüt tarafından düzenlenen gösterilere katılımın ürkütücü oranda artması siyasi yetkilileri harekete geçirdi. Geçen hafta yapılan gösteriye 10 bin gösterici katılmıştı.

CİDDİYE ALIYOR

Hükümetin basın sözcülerinden Christiane Wirtz, halkın Almanya'ya göç ve artan ilticacı sayısıyla ilgilenmesini hükümetin ciddiye aldığını vurguladı.

Almanya İçişleri Bakanları da yıllık konferansın sonunda yaptıkları açıklamada Pegida'nın gerçek yüzünü halka göstermek için maskesinin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, Pegida'nın yurtsever sözcüğünü kullandığını eleştirdi ve bu hareketin yurtseverlikle yakından uzaktan ilişkisinin olmadığını kaydetti. Aşağı Saksonya İçişleri Bakanı Boris Pistorius aşırı sağ grupların halkın korku ve endişelerini kullandığını uyardı. İçişleri Bakanları toplantısı Başkanı ve Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, 'Bu tahrikçilerin maskesini düşürelim' dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı