Merkel Türkleri de kazanıyor

Hürriyet Haber
15.09.2013 - 14:51 | Son Güncelleme:

Almanya’da genel seçimlere bir hafta kala, iktidardaki CDU, Türk göçmenlerden aldığı oy oranını da arttırdı. Türkler, geleneksel olan Sosyal Demokratlar’ı desteklese de Başbakan Merkel’in partisine kayan oylar da yükseliyor.

ALMANYA’da 22 Eylül’de yapılacak genel seçimler öncesi anketlerde birinci sırada görünen Angela Merkel liderliğindeki Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) ülkenin en büyük azınlık grubu olan Türklerden de daha fazla oy alabilir. Alman araştırma şirketi Endax’ın yaptığı bir ankete göre dört yıl önceki seçimlerde Almanya’daki Türklerin yüzde 11.4’ü CDU’yu desteklerken, bu oran bu yıl yüzde 20,3’e çıktı. Buna karşılık, Türk oylarının bir numaralı adresi Sosyal Demokrat Parti (SPD) bu desteği yitiriyor. Financial Times’ta yayınlanan Endax araştırmasına göre 2009’da Türklerin yüzde 50’sinin desteğini alan SPD bu seçimlerde yüzde 43 oyla yetinebilir.

Yeşiller oy kaybediyor

Türklerin en çok desteklediği ikinci parti olan Yeşiller milletvekili Hans-Christian Ströbele, “Birinci kuşak işçiler sendikaların ve solun söylemine kulak veriyordu. İkinci ve üçüncü kuşak ise gerçek eşitlik, eğitim ve kültürel haklara odaklandı” dedi. Endax anketine göre Türklerin Yeşillere desteği de dört yıl önceye göre 10 puan düşerek yüzde 21.6’ya geriledi.Almanya’da oy kullanma hakkı olan 750 bin kadar Türk’ün tercihi, küçük oy farklarının önemli olduğu nisbi sistemli Alman genel seçimlerinde belirleyici olabilir.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı