Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Merkel sünnet tartışmalarına son noktayı koydu

  Hürriyet Planet
  16 Temmuz 2012 - 17:42Son Güncelleme : 16 Temmuz 2012 - 18:59

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, bir mahkeme kararıyla fiilen başlayan ve dünyada tartışmalara neden olan sünnet yasağını geri çevirme sözü verdi.

  Financial Times Deutschland ve Bild gazetelerinin aldığı bilgiye göre, Merkel’in Almanya’nın Yahudiler’in ibadetlerini özgürce yerine getirdiği bir ülke olduğunu belirttiği kaydedildi. Financial Times Deutschland, Merkel'in şu cümlelerine yer verdi:

  ”Almanya’nın Yahudilerin dini ritüellerini gerçekleştiremediği dünyadaki tek ülke olmasını istemiyorum. Yoksa kendi kendimizi dünyanın alay konusu haline getiririz.”

  Geçtiğimiz hafta, Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, hükümetin Köln Mahkemesi’nin kararına rağmen Müslüman ve Yahudilerin özgürce çocuklarını sünnet ettirebilmelerini sağlamak için acilen yasal bir yol bulacağını söylemişti. Seibert, "Hükümetin tüm üyeleri için Müslüman ve Yahudilerin Almanya’da dini hayatlarını sürdürebilmelerini sağlamak istediğimiz oldukça açık. Sünnet bu ülkede cezai soruşturmaya tabi olmamalı” demişti. Yahudilerin inancına göre çocuklarını doğumlarından sonraki sekiz gün içinde sünnet ettirmeleri gerektiğini hatırlatan Seibert, “Hızlı karar alınması gerektiğini biliyoruz, bu ertelenemez. Din özgürlüğünün uygulanması çok önemli bir yasal haktır” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

  Müslümanların ardından Yahudi örgütlerinden de tepki gelmesinin ardından Alman yetkililerden mahkeme kararıyla ilgili açıklamalar gelmeye başlamıştı. CDU Genel Sekreteri Hermann Gröhe ise Federal Meclisin perşembe günü yapacağı özel oturumda, sünnetin bundan böyle de suç sayılmayacağı sinyalini vermesini isterken "Almanya'da Yahudi ve Müslüman yaşam istiyoruz ve yüzyıllarca eski geleneklere saygı duyuyoruz" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı