Merkel-Sarkozy Yunanistan'a verilecek ikinci paketi onayladı

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
09.01.2012 - 10:42 | Son Güncelleme:

Avrupa’nın en güçlü iki ekonomisi Almanya ve Fransa’nın liderleri, yılın ilk buluşmasını gerçekleştirdi. İkilinin görüşmesinden Yunanistan'a ikinci kurtarma paketinin verilemesine onay çıktı.

Liderlerin euro bölgesinin zayıf ekonomilerinin borçlanma maliyetlerinin arttığı ve Avrupa’nın daha sıkı bütçe kuralları getirmeye hazırlandığı bir dönemde bir araya gelmesi büyük önem taşıyordu.

  

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile gerçekleştireceği toplantıdan önce İtalya Başbakanı Mario Monti ile görüştü.

 

Merkel ve Sarkozy’nin Ocak ayı sonundaki aylık euro toplantılarından önce 20 Ocak’ta İtalya’yı ziyaret edecekleri belirtildi.

 

İtalya, ekonomisinin büyüklüğü, dev borç yükü ve ilk çeyrekte ağır bir şekilde finansman bulmak zorunda olması nedeniyle krizin en büyük odak noktası olarak gösteriliyor.

 

Diğer yandan İtalya’nın on yıllık tahvillerinin getirisi yine yüzde 7’nin üzerine çıkarak, tehlike sinyalleri vermeye başladı.

 

Bununla birlikte Yunanistan Başbakanı ülkeye verilecek ikinci yardımın sonlanmaması durumunda, ülkenin iflas edebileceğini belirtti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı