Merkel Pazar günü Türkiye’de olacak

Celal ÖZCAN / BERLİN
12 Ekim 2015 - 13:29Son Güncelleme : 12 Ekim 2015 - 17:44

Almanya Başbakanı Merkel Ankara'daki terör saldırısı üzerine ani bir kararla pazar günü Türkiye'ye geliyor. Merkel'in programında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşmeler var.

Almanya Başbakanı Merkel, Ankara'daki terör saldırısının hemen ardından, 1 kasım seçimlerinden ise kısa bir süre önce Türkiye'yi ziyaret edecek.

Merkel, pazar günü Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşecek.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel'in 1 Kasım seçimlerinden kısa bir önce Türkiye'yi ziyaret etmesini “İstikrarlı bir Türkiye hem Almanya hem Avrupa'nın çıkarına” diye gerekçelendirdi.

Hükümet Sözcüsü Seibert, görüşmelerin gündeminde Suriye'deki çatışmalar, mülteci krizi ve terörle mücadele konularının geldiğini açıkladı. Seibert, görüşmelerde ikili konuların da ele alınacığını belirtti.

ANAHTAR ÜLKE

Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier de, Ankara'daki ağır terör saldırısının mülteci politikası üzerine Türkiye ile yapılan sıkı işbirliği müzakerelerini engellemeyeceği kanaatinde olduğunu söyledi. Lüksemburg'ta AB Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier, “Elbette şimdi soruşturmalar öncelik taşıyor. Ama ben Türkiye ile ortak mülteci politikası üzerine başlayan cesaret verici görüşmelerin mümkün kalacağına inanıyorum” dedi.

Dışişleri Bakanı Steinmeier, Avrupa'ya mülteci göçü akınını engellemek için Türkiye'yi “Avrupa'nın anahtar ülkesi” olarak niteledi. AB, mülteci göçünü sınırlamak için Türkiye ile işbirliğini hedefliyor. AB Komiseri Günther Öttinger, 1 Kasım seçimlerinden önce bir sonuç alacaklarını sanmadığını söyledi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı