Merkel’le ben olsak Yunanistan’ı Euro Bölgesi’ne hiç almazdık

Hürriyet Haber
29.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.10.2011 - 22:58

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Euro Bölgesi’nin 2 yıldır yaşadığı krizin tetikleyicisi görülen ve bir kez daha kurtarılması için yoğun çaba gösterilen Yunanistan’a sert çıktı. Sarkozy, “Yunanistan ekonomisi bölgedeki diğer ülkelerle parasal birliği oluşturmaya hazır olmadığı halde alınması bir hataydı.

Ne sayın Almanya Başbakanı Angela Merkel, ne de ben Yunanistan’ın Euro Bölgesi’ne girmesi kararı alındığında görevdeydik. Açıkça söylemem gerekirse bu bir hataydı. Çünkü, Yunanistan düzmece rakamlara dayanarak girdi ve ekonomisi hazır değildi” dedi.

İflas, karmaşa çıkarırdı

Yunanistan’ın borç krizini, 2008’de finansal kriz sırasında Amerikalı yatırım bankası Lehman Brothers’ın çökmesiyle kıyaslayan Sarkozy, Yunanistan’a neden yardım ettiklerini şöyle açıkladı: “Yunanistan konusunda başarısız olunması halinde bu Euro Bölgesi’nde ve küresel ekonomide karmaşaya yol açacaktı.

Yunanistan iflas etseydi, domino etkisi yaratırdı. Euro Bölgesi riske girerdi. Yunanistan hükümetinin ekonomiyi krizden çıkaracağından eminim.”

Fransa’nın ekonomik durumuna da değinen Sarkozy, bütçe açığını ve borcunu azaltmaya odaklanması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Sorun, kredi derecelendirme kuruluşları değil. Sorun şu ki, çok fazla harcadık ve çok çalışmaya ihtiyacımız var. Kredi derecelendirme kuruluşlarını eleştirmek yerine bütçe açığımızı ve borçlarımızı azaltmalıyız. Fransa kamu borçları için yıllık 49 milyar Euro faiz ödüyor. Bu yıl yüzde 1.75 oranındaki büyüme tahminini tutturulabileceğimize inanıyorum.”

10 milyar Euro tasarruf

Vergi gelirlerindeki düşüşün, hükümetin gelecek yıl bütçede 6-8 milyar Euro daha tasarruf etmesinin yollarını arayacağı anlamına geldiğini anlatan ve bu tasarrufların nerede yapılacağı konusunda 10 gün içinde karar alacaklarını söyleyen Sarkozy, “Merkez Bankası, yüksek borsa simsarı ve yönetici primlerinin nisan ayından önce sona erdirilmesini gerekli görebilir. Vergi mükelleflerinin banka hatalarını ödemeye seferber edilmesini doğru bulmuyorum” dedi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı