Merkel koalisyon çalışmalarına başladı

Hürriyet Haber
23.09.2013 - 11:18 | Son Güncelleme:

Almanya Başbakanı Angela Merkel, seçim zaferinin ardından vakit kaybetmeden bugün yeni koalisyon kurma çalışmalarına başladı.

Seçim zaferinin ardından bugün bir basın toplantısı düzenleyen Merkel, koalisyon kurma çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Merkel, "Elbette ki her türlü görüşmeye açığız ve bu kapsamda, SPD başkanı (Sigmar Gabriel) ile ilk teması kurmuş bulunuyor. Gabriel bana partinin üst düzey isimleriyle Cuma günü bir araya geldikten sonra geri döneceklerini söyledi" dedi.

SPD ile temasa geçmelerinin diğer partilerle görüşme olasılığını ortadan kaldırmadığını vurgulayan Merkel, seçmenlerin kendisine yeni hükümeti kurmak için çok açık bir yetki verdiğinin altını çizdi.

Merkel, Almanya'nın Avrupa'ya yönelik mevcut politikasının entegrasyon yanlısı olduğunu belirterek, seçim sonuçlarının ardından bu politikayı değiştirmeye gerek olmadığını da sözlerine ekledi.

Merkel, tek başına iktidar için yetecek sandalye sayısının biraz altında kaldı. Ayrıca, şu andaki hükümetin ortağı olan ve yeni hükümette de koalisyon ortağı olması beklenen liberal Hür Demokratlar (FDP) yüzde 5 barajını aşamadı.

Bu nedenle, Merkel'in yeniden hükümet kurabilmesi için sol partilerin desteğine ihtiyacı var. Bu da, özellikle vergi, istihdam piyasası ve çevre politikaları alanlarında zorlu müzakerlerin yapılacağını gösteriyor. Koalisyon görüşmelerinin aylarca sürebileceği ifade ediliyor.

İşte gündemde olan ve Almanya'yı önümüzdeki dört yıl boyunca yönetmesi beklenen koalisyon senaryoları:

SİYAH+KIRMIZI: Muhafazakar CDU/CSU ile Peer Steinbrück'ün başbakan adayı olduğu sosyal demokrat SPD'nin koalisyonu. Bir diğer terimle "Büyük Koalisyon". FDP'nin parlamento dışı kalması durumunda ilk akla gelecek senaryo olarak gösteriliyor. 2005 ile 2009 yılları arasında da hükümette Büyük Koalisyon vardı. Seçim öncesi her iki taraf da böyle bir koalisyonun tekrar kurulması olasılığını saf dışı bıraktı. Bu koalisyonun önündeki en büyük engel vergi politikaları. Merkel, vergi artışı olmayacağı konusunda ısrarcı davranırken, SPD ise yüksek gelirlerden daha fazla vergi alınmasını ve buradan elde edilecek gelirin altyapı, eğitim ve aile yardımlarına harcanmasını istiyor.

SİYAH+YEŞİL+SARI: CDU/CSU ve Yeşiller koalisyonu. Bu ihtimal düşük görülüyor, zira vergi, ulusal güvenlik ve yenilenebilir enerji gibi konularda Yeşiller, diğerlerinden çok farklı bir görüşe sahip.

KIRMIZI+KIRMIZI+YEŞİL: Hem SPD hem de Sol Parti kırmızı renk ile anılıyor. Bu iki partinin yanlarına Yeşilleri de alarak kuracakları koalisyon bir diğer senaryo. Ancak SPD, kampanya sırasında ve seçim sonuçlarının açıklanmasının hemen sonrasında komünist geçmişi ve Almanya'nın NATO üyeliğinden ayrılması gerektiğini savunan Sol Parti ile koalisyon kurmayacağını açıkladı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı