Gündem Haberleri

  Merkel’in sözleri çok üzücü

  Turaç TOP / DHA
  15.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı Gül, Almanya Başbakanı Merkel’in Kıbrıs konusunda Türkiye’yi çözümsüzlükle suçlayan konuşması için “AB’nin lokomotifi bir ülkenin bu açıklamaları yaparken, daha dikkatli ve yapıcı olmasını beklerdim” dedi.

  CUMHURBAŞKANI GÜL'E COŞKULU KARŞILAMA / WEB TV 

  CUMHURBAŞKANINA COŞKULU KARŞILAMA

  Gül, Annan Planı’nın AB’nin planı olduğunu hatırlatarak, “Rumlar bu plana hayır dedi. O dönem Genişlemeden Sorumlu Bakan, ‘Rumlar bizi kandırdı’ dedi. Tüm bunlara rağmen Merkel’in açıklamaları üzücü” diye konuştu.

  CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül, dün Balıkesir’de, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in, Kıbrıs Rum Kesimi ziyaretinde yaptığı açıklamaları eleştirdi. Gül, Merkel’in Kıbrıs’ta çözümsüzlük için Türkiye’yi suçlayarak, Rumlara, “Şimdiye kadar büyük ölçüde uzlaşma gönüllülüğü gösterdiniz ama ne yazık ki aynı karşılığı alamadınız” sözlerinin hatırlatılması üzerine gazetecilere şunları söyledi:

  Tarafları incitmemeli

  “Hükümetin bu konuda açıklamaları oldu. Avrupa’nın en güçlü, büyük ülkesi, AB’nin lokomotifi bir ülkenin bu açıklamaları yaparken, daha dikkatli ve yapıcı olmasını beklerdim. Tarafları incitmeyecek şekilde konuşması gerekirdi. Zaten Kıbrıs Rum Kesimi, AB’ye üye olurken ilkeler ihlal edilerek oldu. Orada sınıf farklılıkları vardı. İlkelerden biri de buydu. Kıbrıs, 1960’tan beri problemli. BM konseyinde tartışılırken de bu problemler vardı. Ama AB, Kıbrıs Rum Kesimi’ni tam üye yaptı. Bu şekilde temel ilkeler çiğnendi. Barışın gerçekleştirilmesi için taraflar düşünülerek davranılmalıydı. Annan Planı, AB’nin planıydı. Rumlar bu plana hayır dedi. O dönem Genişlemeden Sorumlu Bakan, “Rumlar bizi kandırdı’ dedi. Tüm bunlara rağmen Merkel’in açıklamaları üzücü.”

  Balıkesir’de büyük ilgi

  Cumhurbaşkanı Gül, 12 yıl aradan sonra bir Cumhurbaşkanı’nın ziyaret ettiği Balıkesir’de vatandaşların yoğun sevgi gösterisiyle karşılandı. Vatandaşlar, Gül’le fotoğraf çektirmek için yarıştı. Gül, havalimanından çıktıktan sonra yakındaki Halalca Köyü’nü ziyaret etti. “Halalca Köyü’ne hoş geldiniz. Biz seni çok seviyoruz. Halalca’nın da Hakkâri’nin de Cumhurbaşkanı” yazılı pankartlarla karşılanan Gül, köylülerle sohbet etti. Gül, kucağına verilen Dila ve Ela adlı 1.5 yaşındaki ikizleri sevdi. Kaymak ve ekmek kadayıfı da hediye edilen Gül, 1997’de Tokat’ta şehit düşen Jandarma Er Serkan Eraydın’ın annesi Emine Eraydın’la da sohbet etti.

  Tutuklu gazeteciler sitemi

  Cumhurbaşkanı Gül, Balıkesir Üniversitesi ziyaretinden sonra Asya Otel’de düzenlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonu 32’nci Başkanlar Konseyi Toplantısı ve Geleneksel Gazetecilik Başarı Ödülleri Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Sertel, cezaevindeki gazetecilerle ilgili eleştirilerde bulundu. Sertel şunları söyledi: “Türkiye’de çok insanın tasvip etmediği cinayetleri gerçekleştiren katillerin serbest bırakıldığı ülkede, gazeteciler darbe yapıcılar gibi cezaevinde. Özgürce yargılanmalarını istiyoruz, yargılanmasın demiyoruz. Elleri bomba, silah tutanların serbest, kalem tutanların içeride olmasını içimize yediremiyoruz.” Gazetecilerin sorunlarını dinleyen Cumhurbaşkanı Gül, şu yanıtları verdi: “Düşünce, fikir ve inançlar, bunların arkasında şiddet olmadığı taktirde sonuna kadar serbest olmalıdır. Şiddet olmadığı zaman tenkitlerin, eleştirilerin olduğu bir ortam olması gerekir. Böyle bir ortamın olması, demokrasinin derinleşmesini de sağlayan bir unsur olmuştur. Bu aynı zamanda ülkeyi şeffaf hale getirir.”

  Uğur Cebeci’ye ödül

  Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin 50’nci Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Doğan Haber Ajansı Genel Müdürü Uğur Cebeci’nin de aralarında bulunduğu gazetecilere ödül verildi. Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir de, bazı gazetecilere ödüllerini verip, tebrik eden Cumhurbaşkanı Gül’e şilt sundu, ayran yapımında kullanılan özel bir yayık hediye etti.

  Zeytinyağıyla en sağlıklı kahvaltı

  CUMHURBAŞKANI Gül, Balıkesir’in Halalca Köyü’nde İbrahim Tatlıses’in meşhur ettiği ‘Gülüm benim’ şarkısını çalan köy bandosunu dinledi, müzisyenlerin cebine de 100’er TL bahşiş koydu. Gül’ü Balıkesir’de Valilik önünde yaklaşık 2 bin kişi karşıladı. Karşılamaya gelenler arasında engelliler, gaziler, efe kıyafetliler dikkat çekti. Gül, Valilik merdivenlerine geldiğinde de üst katlardaki çalışanlar gül yaprakları saçtı. Cumhurbaşkanı Valilik binası girişinde toplanan kalabalığa kısa bir konuşma yaparak, “Burası milli mücadele ateşinin yakıldığı merkezlerden birisi. Zağanos Paşa Camii, Atatürk’ün tek ve son hutbe okuduğu yer. Hepimiz size hizmet için varız” dedi. Daha sonra Vali Yılmaz Arslan’ı makamında ziyaret eden Gül’e, Edremitli üretici Mehmet Semercioğlu tarafından zeytin ve ürünleri sunuldu. Zeytinyağına ekmek batırıp, tadan ve zeytinlerden yiyen Gül, ambalajları da çok beğendiğini söyleyerek, “En sağlıklı kahvaltı bu” dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı