"Merkel ideal aday"

Hürriyet Haber
25 Aralık 2014 - 14:39Son Güncelleme : 25 Aralık 2014 - 15:05

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Birleşik Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un yerine geçeceği iddia edildi.

Alman haber portalı Focus, 2017 yılında başbakanlık görevi sona eren Angela Merkel'in BM Genel Sekreterliği için ciddi bir aday olduğunu belirtti. Karar, 2016 yılında verilecek.

Focus'a konuşan Avrupalı diplomatlar, Merkel'in geleceğini ABD'nin New York şehrinde gördüğünü açıkladı. Diplomatlar, Merkel'in 2017'de BM Genel Sekreteri olma ihtimalinin büyük olduğunu ifade etti.

İDEAL ADAY
Dünyanın dört bir tarafından önemli isimlerle iletişimde olan Almanya başbakanının ayrıca uluslararası meselelere karşı duyarlı olduğu, bu nedenle de ideal bir BM Genel Sekreteri adayı teşkil ettiği kaydedildi.

2015 yılında 70. yıl dönümünü kutlayan dünya örgütünün başına bir kadının getirileceği tartışılırken, Merkel'in Avrupa'nın yanı sıra ayrıca Amerika ve Çin'den de destek göreceği tahmin edildi.

Merkel'e rakip olabilecek adayların listesinde başı çeken isimler ise eski Slovenya Cumhurbaşkanı Danilo Türk, Bulgar Unesco Genel Müdürü Irina Bokova ve Yeni Zelanda'nın eski lideri Helen Clark.

İDDİALAR NE KADAR GERÇEKÇİ?
Konuyla ilgili soruları cevaplayan Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, Merkel'in bu pozisyonu kesinlikle düşünmediğini belirtirken, Merkel'e yakın duran kişiler başbakanın daha çok özel hayatıyla ilgili planları gerçekleştirmek istediğini ifade etti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı