Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Merkel: "Genel seçim programı aynen geçerli"

  A.A.
  31.08.2009 - 15:25 | Son Güncelleme: 31.08.2009 - 15:25

  Merkel, dün eyalet meclisi seçimlerinin yapıldığı ve CDU'nun bir önceki seçimlere göre oy kaybına uğradığı Thüringen ve Saarland eyaletlerinin CDU'lu başbakanları Dieter Althaus ve Peter Müller ile birlikte bugün başkent Berlin'de basın toplantısı düzenledi.

  Merkel, seçim sonuçlarını değerlendirdiklerini, ancak bu sonuçlar nedeniyle genel seçimler için stratejilerini değiştirmeyeceklerini belirterek, "Genel seçimler için hazırladığımız seçim programı aynen geçerli" dedi.

  Partisinden bazı politikacıların kendisini yeteri kadar tutkulu bir şekilde seçim kampanyası yapmamakla eleştirdiklerinin hatırlatılması üzerine de Merkel, söz konusu politikacılarla birlikte görüşmeden çıktığını ve seçim mücadelelerinde istihdam ve krizin aşılması konularının ön plana çıkartılması yönünde tümüyle görüş birliği içinde olduklarını ifade etti.

  Merkel ayrıca, işsizliğin azaltılması konusunda etkili olabilmek ve krizden hızlı bir şekilde çıkabilmek için en iyi olası koalisyon ortağı olarak da Hür Demokrat Parti'yi (FDP) gördüğünü kaydetti.

  Althaus ve Müller de seçim sonuçlarının sadece eyalette yapılan çalışmalarla ilgili olduğunu belirterek, oy kaybına rağmen eyaletlerinde en güçlü parti olduklarını ve koalisyon hükümeti kurulması konusunda görüşmeler yaptıklarını ifade ettiler.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı