Merkel Erdoğan görüşmesi sona erdi

AA
18 Ekim 2015 - 17:51Son Güncelleme : 18 Ekim 2015 - 18:09

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ortak açıklama yaptılar.

Görüşme sonrası ikili, kameralar karşısına geçerek soruları yanıtladı. İşte Merkel'in açıkalamasından satır başları:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmalarından satırbaşları şöyle: 

"Türkiye-AB ile ilgili fasıllar üzerindeki çalışmaları değerlendirme imkanımız oldu. Gerek 15, 17, 23, 24 ve bu noktada 31. fasıllar üzerinde değerlendirme yaptık. Gerek Almanya'nın, Fransa'nın, İngiltere'nin, İspanya'nın, bu tür ülkelerin bu konudaki desteğini kendilerinden özellikle rica ettim."

"Önemli konu başlıklarımızdan bir tanesi mültecilerin şu andaki gerek Türkiye'deki durumu gerekse Batı'ya olan yönelişidir. Bu konuda külfet paylaşımı üzerinde değerlendirmemiz oldu. Türkiye'nin bu konuda üstlendiği yükü kendileri (Merkel) de ifade etmek suretiyle 'Türkiye'ye yardımcı olmamız gerekir' dediler."

Almanya Başbakanı Merkel'in konuşmalarından satırbaşları şöyle: 

"Türkiye'nin bugüne kadar 2 milyon mülteciyi kabul ederek çok büyük, zor bir görevi üstlendiğinin bilincinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Burada tabii ikili menfaatler çerçevesinde bütün bu saydığım süreçlerle ve gelişmelerle bağlantılı olarak da bir mülteci hareketinin olduğunu, bu mülteci hareketinin çoğalabileceğini ve bu mülteci hareketinin de Türkiye üzerinden Avrupa Birliği'ne akacağını görebiliyoruz. Bu alanda da Türkiye'nin yükünü mutlaka birlikte üstlenmek gerektiğini, Türkiye'ye burada destek olunması gerektiğini savunuyoruz."

Terörle mücadele konusunu değerlendirdik. Suriye'de bir siyasi çözümün gerekliliğini ele aldık. Bu konular iki ülkeyi ilgilendiren önemli konu başlıkları. Bu iki konuyu da ikili düzeyde bundan sonra da görüşme konusunda mutabakata varıldı." 

Merkel-Erdoğan görüşmesi başladıMerkel-Erdoğan görüşmesi başladı
Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesi başladı.

Etiketler:

    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı