Merkel Davutoğlu görüştü

Celal ÖZCAN /BERLİN
27.07.2015 - 09:44 | Son Güncelleme:

Terör örgütü IŞİD ve PKK operasyonları üzerine Almanya Başbakanı Merkel Başbakan Davutoğlu'yla telefonla görüştü. Merkel hem tam destek verdi hem de orantılı olunmasını ve barış sürecinde kalınmasını istedi.

Türkiye'nin terör örgütü IŞİD ve PKK'ya karşı başlattığı operasyonlar üzerine Almanya Başbakanı Merkel, Başbakan Davutoğlu'yla bir telefon görüşmesi yaptı.

Almanya hükümet sözcü yardımcısı Georg Streiter'in yaptığı yazılı açıklamaya göre Başbakan Davutoğlu, Merkel'i Suruç terör saldırısı ve ardından güvenlik güçlerine saldırıdan sonra Türkiye'nin teröre karşı başlattığı operasyonlar hakkında bilgilendirdi.

Başbakan Merkel, terör saldırısında hayatını kaybedenler için duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Merkel, Başbakan Davutoğlu'na terörle mücadelede Almanya'nın destek ve dayanışmasını güvence verdi. Merkel bu bağlamda gerekli tedbirlerin uygulanmasında orantılı güç kullanımı ilkesini hatırlattı.

BARIŞI ELDEN BIRAKMAYIN

Başbakan Merkel ayrıca PKK'yla başlatılan barış sürecinden vazgeçilmemesi ve tüm zorluklara rağmen barış sürecinin elden bırakılmamasını istedi. İki Başbakan Dışişleri ve Savunma Bakanları arasında sıkı bir görüş alışverişinde ve cihatçı savaşçılara karşı önlemlerle mülteci krizinin çözümünde içişleri bakanlarının işbirliğini kararlaştırdı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı