Dünya Haberleri

DÜNYA

  Alman topraklarında idam oylatmayız

  Hürriyet Haber
  09.05.2017 - 09:18 | Son Güncelleme:

  Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye'de yapılacak bir idam referandumu için Almanya'da propaganda yapılamayacağını söyledi. Almanya'da birçok siyasetçi Türkiye'de olası bir idam referandumuna karşı çıkıyor.

  Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'de idam cezasının yeniden yürürlüğe sokulması için düzenlenecek olası bir referandumda Almanya'nın tutumu ile ilgili tartışmalara ilişkin ilk kez konuştu.  Merkel, Alman WDR5 radyosuna yaptığı açıklamada, Türkiye'nin idamı yeniden yürürlüğe sokmak için referandum düzenlemesi durumunda Alman topraklarını propaganda için kullanamayacağını söyledi. Türkiye'den henüz bu konuda bir başvuru yapılmadığını sözlerine ekleyen Merkel, "Ancak maalesef konu o kadar da varsayımlara dayalı değil. Çünkü konu Türkiye'de tartışılmakta" dedi. Merkel, idam cezası gibi Almanya'nın kesin bir şekilde reddettiği bir konuya Alman topraklarında izin çıkmayacağını söylemenin duruma açıklık getireceğini belirtti.

  SCHULZ DA KARŞI ÇIKMIŞTI

  Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert de geçen hafta yaptığı açıklamada olası bir idam referandumuna Almanya'da izin verilmeyeceğini bildirmiş, Sosyal Demokrat Parti'nin Başbakan adayı Martin Schulz da aynı yönde görüş bildirmişti. Alman Federal Meclisi'ne bağlı Bilimsel Hizmetler Dairesi'nin Nisan ayı sonunda açıkladığı bilirkişi raporunda hukuki olarak bu konuda hükümete yeşil ışık yakılarak, Alman hükümetinin olası bir idam referandumunda oy kullanma işlemlerini sadece seçim lokallerinde değil, aynı zamanda Türk konsolosluk ve büyükelçiliklerinde de yasaklayabileceğini bildirmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı