Merkel: AB, borç değil güç birliği olduğunu gösterecek

Hürriyet Haber
13 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 13 Ekim 2011 - 01:02

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Slovakya’nın Avrupa Finansal İstikrar Fonu’na (EFSF) onay vermemesini sakin karşıladı. Merkel, onayların 23 Ekim’e kadar tamamlanacağından emin olduklarını belirterek, “AB’nin bir borç birliği yerine güçlü bir birliğe dönüşmesini istiyorum” dedi.

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel, Slovakya parlamentosunun onay vermemesine rağmen, Euro Bölgesi ülkelerinin Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) genişletilmesinden emin olduğunu bildirdi. Vietnam’ı ziyareti sırasında açıklamalar yapan Merkel, EFSF’nin genişletilmesinin bu ay sonuna doğru yapılacak AB  zirvesinde onaylanacağından halen emin olduğunu belirterek, “23 Ekim’de bütün üye ülkelerin imzalarını alacağımızdan çok eminim” dedi.

Herkes katkı sağlamalı

Slovakya parlamentosunun önceki akşam yaptığı oylamada 440 milyar Euro’luk EFSF’nin genişletilmesine onay çıkmamıştı. Merkel, küresel ekonominin finansal krizden çok fazla etkilendiğine dikkat çekerek, bu nedenle Avrupa Birliği’ne (AB) üye tüm ülkelerin borç krizine  karşı yürütülen mücadeleye katkı sağlaması gerektiğini vurguladı. Euro’nun güçlü bir para birimi olduğunu ve olmaya devam edeceğine işaret eden Merkel, “Avrupa Birliği’ndeki bazı ülkelerin kamu borç sorunu yaşaması nedeniyle AB’nin bir borç birliğine dönüşmesini istemiyorum, bunun yerine güçlü bir birliğe dönüşmesini istiyorum” diye konuştu.

Diğer taraftan Slovakya’da koalisyon hükümetini oluşturan partilerin liderleri, Avrupa Finansal İstikrar Fonunun (EFSF) genişletilmesinin onaylanmasına desteği değerlendirmek için ana muhalefet SMER  partisi başkanıyla dün biraraya geldi. Hükümeti oluşturan partiler, muhalefet partisi lideriyle anlaştı. Hükümetten bir yetkili, muhalefetle anlaşma sağlandığı takdirde EFSF’nin genişletilmesinin yeniden oylanması planının bugün yapılabileceğini söyledi.

AB’den bankalara sermaye uyarısı

AVRUPA Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Euro Bölgesi’ndeki krize karşı daha etkin direnç göstermesi için sistematik olarak önemli bankaların sermaye yeterlilik oranının artırılması tavsiyesinde bulunurken bankaların güvence altına alınması için Avrupa Finansal İstikrar Fonu’nun (EFSF) miktarının artırılması gerektiğini vurgulayarak kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması’nın 2013 yerine 2012’de etkin hale getirilmesini önerdi.

Denizbank’ı satma çalışmaları başladı

RUSYA’nın en büyük bankası olan devlete ait Sberbank’ın, Denizbank’ı satın alma iddialarının resmen onaylanmasının ardından, Dexia da bir açıklama yaptı. Denizbank, ana ortağı Dexia Participation Belgique SA, KAP’a yapılan açıklamasında, “Ana ortağımız Dexia Participation Belgique SA’dan, DenizBank’taki hisseleri ile ilgili stratejik opsiyonların değerlendirilmesine yönelik çalışma başlatıldığı bilgisi edinilmiştir” denildi.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı