Merkel 2017 seçimi için mesaj verdi

BERLİN
10.12.2014 - 15:53 | Son Güncelleme:

Başbakan Merkel, partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) kurultayında gelecek seçim için önemli mesaj verdi. Emine Demirbüken'in Parti meclisi seçiminde sürpriz yaşandı.

HIRİSTİYAN Demokrat Birlik (CDU) Partisinin Köln'de yapılan kurultayında sürprizler yaşandı. Konuşmasında SPD'ye sert çatan Başbakan Merkel, FDP ve Yeşiller'e ise sıcak mesajlar gönderdi.

Thüringen eyaletinde SPD'nin Sol Parti başkanlığında hükümete girmesini bir iflas açıklaması olarak nitelendiren Başbakan Merkel, 2017'de CDU'nun seçim kampanyasının ipuçlarını verdi:
Hedef, SPD, Yeşiller ve Sol Parti'den oluşabilecek, kırmızı kızıl yeşil bir koalisyonu engellemek. Başbakan Merkel, geçtiğimiz seçimlerde meclise giremeyen FDP'ye yönelik “hemen silmeyelim. FDP bizim doğal koalisyon ortağımız” diyerek, 2017 seçimlerinde birinci koalisyon tercihini ifade etti. Merkel, Hessen eyaletinde CDU ve Yeşiller koalisyonunu överek, ikinci tercih anlamında Yeşiller'e göz kırptı.

SEÇİM SÜRPRİZİ

CDU kurultayında Parti meclisi üyeliğine seçimde sürpriz yaşandı. Parti meclis üyesi adayı Emine Demirbüken Wegner birinci oylamada genç adaylardan Jens Spahn'a karşı kaybetti. Parti tüzüğündeki üçte bir kadın kotası tutmayınca, ikinci tur seçime gidildi. İkinci tur oylamada kota geçerli değildi. Ama oylamada kötü sonuç alan Sağlık Bakanı Hermann Gröhe, kadın kotasının tutması için adaylığını geri çekti. Emine Demirbüken Wegner yüzde 57.5 oyla parti meclisine seçildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı