Merinos'un personel politikası FT'ye haber oldu

A.A.
22.02.2006 - 11:48 | Son Güncelleme: 22.02.2006 - 12:50

Financial Times gazetesi, halı üreticisi Merinos’un çalışanlarını tatil için Akdeniz’de tatile gönderdiğine, konutlar inşa ettirdiğine dikkat çekerek, Merinos’un "Türk kapitalizminin en soylu niteliklerinden biri olan sosyal vicdan"a uygun hareket ettiğini yazdı.

Gaziantep’te faaliyet gösteren halı üreticisi Merinos’un personeline yönelik politikaları, Financial Times gazetesinin ilgisini çekti. Financial Times, Merinos’un geçen yıl 750 çalışanını tatil için Akdeniz’deki beş yıldızlı otellere gönderdiğine, konutlar inşa ettirdiğine dikkat çekti ve Merinos’un "Türk kapitalizminin en soylu niteliklerinden biri olan sosyal vicdan"a uygun hareket ettiğini yazdı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, "İyi bir patron, konut ve tatilde yardımcı oluyor" başlıklı haberinde "dünyanın en büyük üçüncü halı üreticisi" olarak tanımladığı Merinos’un geçen yıl 3 bin çalışanının 750’sini tatil için Akdeniz’deki beş yıldızlı otellere gönderdiğini, Merinos’un bunu yaparken "Türk kapitalizminin
FINANCIAL TIMES'TA GAZİANTEP DEĞERLENDİRMESİ

Financial Times gazetesinin muhabirlerinden Vincent Boland iki ayrı yazıda detaylı bir biçimde Gaziantep izlenimlerini aktarıyor. Boland yazısında Gaziantep örneği üzerinden Türk ekonomisi ve iş dünyasına ilişkin değerlendirmelerde bulunuyor. Gaziantep’teki fabrikalarda halıdan çikolataya kadar sayısız ürün üretildiğini belirten Boland yaklaşık 5 yıl önce ağır bir kriz yaşayan Türk ekonomisinin Gaziantep gibi girişimci şehirler sayesinde yeniden toparlandığını ifade ediyor. Ancak Financial Times muhabiri yine de Gaziantep’te kişi başına düşen gelirin İstanbul’a kıyasla az olduğunu belirtiyor. (Mehmet Sümer-CNNTURK)

en soylu niteliklerinden biri olan sosyal vicdan"a uygun hareket ettiğini belirtti.

Merinos’un aynı zamanda personeli için fabrika yakınlarında konutlar yaptırdığını kaydeden gazete, Merinos ve birçok aile şirketinin bu yöndeki tutumunu, Türkiye’deki tam yoksulluğun dikkat çekici bir biçimde düşük olmasının nedenlerinden biri olarak değerlerdirdi.

Financial Times, Türkiye’de çok başarılı olanların topluma yardım etme gelenekleri olduğunu belirtirken, Koç ve Sabancı ailelerinin her yıl müze ve üniversitelere önemli katkılarda bulunduklarını, Turkcell’in de eğitim programları için büyük harcamalar yaptığını yazdı.

Türkiye’deki tam yoksulluğun düşük olmasını, "göreli olarak yüksek" asgari ücrete de bağlayan gazete, Türkiye’de en büyük sosyal uçurumun zengin ile yoksul arasında değil, kent ile köy arasında olduğu görüşünü de dile getirdi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı