"Emre Özpeynirci" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Emre Özpeynirci" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Emre Özpeynirci

Mercedes soruşturması İETT’ye mi dayanıyor

DaimlerChrysler’in Afrika, Asya ve Doğu Avrupa’da bazı ’usulsüz ödemeler’ yapıldığı ve bu pazarlarda güçlü olmak için o ülkenin hükümet ve bürokratlarına rüşvet verdiği iddiasıyla yürüttüğü soruşturma büyüyor.

Soruşturma kapsamında görevlerinden ayrılan yöneticiler arasında Mercedes-Benz’in en önemli otobüs üretim merkezlerinden Türkiye’de üst düzey görevlerde bulunmuş Wolfgang Otto Diez ve Till Becker’in olması tüm bakışların Türkiye’ye çevrilmesini sağladı.

Bilmeyenler için Diez, DaimlerChrysler’in otobüs bölümü EvoBus’un yanı sıra Mercedes-Benz Türk’ün Yönetim Kurulu Başkanıydı. Becker ise 2000-2005 yılları arasında Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanlığı görevini yürüttükten sonra, DaimlerChrysler’in Kuzeydoğu Asya Bölgesi Başkanı olmuştu.

ODALAR MÜHÜRLENMİŞ

Soruşturma Diez ve Becker’le sınırlı kalmayıp, Mercedes-Benz’de imza yetkisi bulunan bir çok yöneticiyi kapsıyor. Bu yüzden Türkiye’deki birçok yöneticinin görevden alındığı ve odalarının soruşturmanın sağlıklı yürümesi için mühürlendiği de iddia ediliyor. Mercedes-Benz Türk’ün Becker’den sonra göreve gelen Direktörler Kurulu Başkanı Ziegler’in görevini sürdürmesi ise soruşturmanın Ekim 2005 öncesine dayandığını net olarak ortaya koyuyor.

Mercedes-Benz Türk’ten konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadığı için şirkete yakın kaynaklardan biraz yararlandım. Ama bu yazacaklarımın sadece iddia olduğunu, resmi açıklamanın soruşturma bittikten sonra yapılacağını da söylemekte fayda var. Zaten bu nedenle görevden alınanların ismini de yazmamak gerektiğine inanıyorum.

TOPBAŞ’A VERİLEN 3 OTOBÜS

Evet, soruşturmanın Türkiye ayağında bahsedilen ’usulsüz ödemeler’ İETT’ye satılan otobüslere uzandığı iddia ediliyor. Hatta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a hediye edilen 3 adet otobüsün de soruşturma kapsamında olduğu öne sürülüyor.

Şimdi Ocak 2005’e dönelim ve İETT’nin 100 milyon Euro’luk 500 Mercedes otobüs alımına ilişkin haberleri hatırlayalım. İETT’nin açtığı ihaleyi BMC’yi geride bırakarak kazanan Mercedes, anlaşmayla ilgili Hoşdere’deki merkezindeki bir imza töreni gerçekleştirmişti. Törene, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İETT İşletmeleri Genel Müdürü Dr. Muammer Kantarcı, DaimlerChrysler Otobüs Bölümü Başkanı Wolfgang Diez, Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Dr. Till Becker katılmıştı. Evet, gördüğünüz gibi Diez ve Becker’in de yer aldığı bir imza töreni. İETT Genel Müdürü Muammer Kantarcı’nın da 2005 sonunda sağlık problemlerinden dolayı emekli olduğunu söylemekte fayda var.

MERCEDES’TEN JEST BEKLEDİM

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, o dönem yaptığı açıklamada, belediye hizmetlerinde kullanmak üzere Mercedes firmasından 3 adet hediye otobüs aldığını belirterek, hediyeyi başkanlık hakkı olarak istediğini belirtmişti. Topbaş, "Başbakanımız gibi bir jest bekledim. Üç tane otobüsü ücretsiz olarak veriyorlar. Bu otobüsler İstanbul’a gelen yabancı yatırımcıları gezdirmek ve belediyenin bazı hizmetlerini duyurmak için kullanılacak. İstanbul’un menfaati için her türlü ortamı sağlamaya çalışıyoruz" yorumunu yapmıştı.

Evet, işte bu 3 otobüsün soruşturmayla ilgisi olduğu iddia ediliyor. Soruşturmanın kapsamı derin ve benzer birçok şey olabilir. Bekleyip göreceğiz...

İETT otobüslerin yüzde 34’ü Mercedes

Bugün İstanbul’da kara yolu taşımacılığında İETT otobüslerinin payı yüzde 15.52. Yani 100 kişiden 15-16’sı ulaşım için İETT otobüslerini kullanıyor. İETT otobüs parkında bugün 2 bin 858 adet otobüs bulunuyor. Bunların 988’si yani bir başka değişle yüzde 34’ü Mercedes markalı otobüslerden oluşuyor.

Tofaş: Sadece 1 kişi dava açtı

Geçtiğimiz hafta, ’Koç, Fiat’ın olası CEO’sunu gönderecek kadar güçlü mü’ başlıklı yazımda, Tofaş’ın eski CEO’su Alfredo Altavilla’nın agresif yapısı ve farklı yönetim tarzıyla birlikte kısa sürede Tofaş’ta bütün taşları yerinde oynattığını belirtmiştim. Yazımda üst yönetimden en alt kademeye kadar 50’nin üzerinde kişinin Tofaş’tan ayrıldığını veya gönderildiğini kaydedip, gelen istihbarata dayanarak da, "Bir çok eski çalışan haklarını aramak için Tofaş’ı mahkemeye bile vermişti" demiştim. Bu konuyla ilgili olarak Tofaş’tan yapılan açıklamada, "Söylenildiği gibi bir çok dava yok. Tofaş’ın eski çalışanlarından sadece bir kişi dava açtı" denildi.
X