Mercedes-Benz üretimi artırıyor

Hürriyet Haber
21 Mayıs 2010 - 11:05Son Güncelleme : 21 Mayıs 2010 - 11:05

Mercedes-Benz Türk, Aksaray'daki kamyon fabrikasında üretimi artırma kararı aldı.

Mercedes-Benz Türk, iç pazardaki canlanma ve Mercedes-Benz kamyonlarına olan talebin belirgin bir şekilde artması üzerine Haziran 2010'dan itibaren yeniden çift vardiyada üretime geçmeye karar verdi.

Gerek çift vardiyaya geçiş, gerekse Mercedes-Benz Actros modelinin Türkiye'de üretimine hazırlık kapsamında şirket Aksaray Fabrikasında bu ay içinde 180 kişiyi işe alacak ve üretimini artıracak.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Mercedes-Benz Türk Direktörler Kurulu Başkanı Wolf-Dieter Kurz, “2009 yılında ekonomik kriz nedeniyle üretim hacmimizi 2008'e göre yüzde 80 oranında azaltmak zorunda kaldık ve 3 bin 720 araç ürettik. Bu nedenle 2010 yılında üretimimizi arttırabildiğimiz ve yeniden belirgin bir büyüme sürecine girdiğimiz için çok mutluyuz” dedi.

Mercedes-Benz Kamyon Grubu Yönetim Kurulu üyesi ve dünya çapında Mercedes-Benz Kamyon üretim sorumlusu Yarış Pürsün ise dramatik kriz sonrasındaki düzelme hakkında “Brezilya, Asya ve şimdi de Avrupa'da bir talep artışı görüyoruz. Birkaç aydan beri Türkiye'de de pazarın belirgin bir düzelme içinde olduğunu izliyoruz ve şimdi Aksaray'da istihdamı arttırabiliyoruz. Kriz döneminde aldığımız Actros'u Türkiye'de üretme kararı ile büyümenin sürmesi için gerekli şartları hazırladık ve bu strateji doğrultusunda önemli bir pazarımız olan Türkiye'de yatırımlarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Mercedes-Benz Türk'ün Aksaray kamyon Fabrikası 1986 yılında üretime başladı ve dünyanın en modern fabrikalarından biri olarak gösteriliyor. Fabrika kurulduğu tarihten bu yana bu yana 120 binden fazla kamyon üretti ve 22 bin adet taşıtı ihraç etti.

Şirket, geçtiğimiz Nisan ayında Actros modelinin Aksaray fabrikasında üretileceğini açıklamıştı. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasından sonra 2010 yılının sonunda başlayacak olan Actros üretimi ile birlikte Mercedes-Benz Türk'ün motor gücü 160 HP ile 600 HP arasında değişen geniş bir ürün yelpazesini Aksaray üretiminden sunacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı