KONYA HABERLERİ

Meram'da fidan dikmeyen inşaat yapamayacak

AA / AYŞE ŞENSOY
21.01.2015 - 15:45Son Güncelleme :

- Konya'da Meram Belediyesince, ilçede yeşil dokunun korunmasına yönelik başlatılan "Yeni Bir Yuva, Yeni Bir Fidan" kampanyası kapsamında, yeni evlere ruhsat verilirken ağaç dikme zorunluluğu getirildi - Meram Belediye Başkanı Fatma Toru: "Bu kararı alırken Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun ödül ve plaket yerine fidan dikimini özendirmesiyle ilgili ifadeleri etkili oldu"

AA / AYŞE ŞENSOY

KONYA (AA) - Kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiği Meram'da yeşil dokunun korunmasına yönelik yeni bir karar alındı. Belediye, "Yeni Bir Yuva, Yeni Bir Fidan" kampanyası kapsamında, yeni evlere ruhsat verilirken ağaç dikme zorunluluğu da getirildi.

Meram Belediye Başkanı Fatma Toru, Meram'ın suyun yeşille buluştuğu, yeşili ve doğal güzellikleriyle Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'ne de konu olan bir ilçe olduğunu söyledi.

Konya'nın akciğeri konumundaki ilçede yeşil dokuyu daha da artırmak üzere bir karar aldıklarını belirten Toru, "Bu kararı alırken Başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun ödül ve plaket yerine fidan dikimini özendirmesiyle ilgili ifadeleri etkili oldu" dedi. Toru, kararın ocak ayı meclis toplantısında alındığını belirterek, şunları kaydetti:

"1 Ocak'tan itibaren Yapı Kullanma İzin Belgesi başvurularında projeler incelenirken her bağımsız bölüme 1 ağaç olacak şekilde, ticari alanlarda ise brüt her 100 metrekareye 1, sonraki her 100 metrekare için de birer fidan olacak şekilde projede gösterilmiş olma şartı aranacak. Bu şekilde ağaç dikimini özendirmiş olacağız. Yapı Kullanma İzin Belgesi'nde ya da projesinde ağaçlandırma imkanı olmayan vatandaşlarımız belediyemizin belirlediği komisyon dahilinde ve belirlenen alanda fidanlarını dikebilecekler. Bu sayede Meram'ın yeşil dokusu daha da artmış olacak."

- Yeni evlenen çiftler için de fidan dikiliyor

Toru, her bağımsız bölüme birer ağaç olacak şekilde yapılan ağaçlandırma çalışmalarıyla Meram'da yeşil dokunun daha da güçleneceğini vurguladı. "Yeni Bir Yuva Yeni Bir Fidan' sloganıyla yeni yuvalarımızı inşa ederken, her yuva için birer ağaç dikmiş olacağız" diyen Toru, "Ayrıca yeni evlenen çiftlerimiz için de birer ağaç dikmiş olacağız. İnşallah bu sayede Meram'ın yeşil dokusu daha da güçlenecek ve Meram Konya'nın akciğeri olmaya devam edecek" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Meram'da fidan dikmeyen inşaat yapamayacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Ocak 2015 tarihinde saat 15 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meram'da fidan dikmeyen inşaat yapamayacak haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   06:57
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:13
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı