KONYA HABERLERİ

Meram Tıp’ta Kanguru Bakımı Ve Anne Sütü İle Beslenme Eğitimi

IHA
11.08.2015 - 15:00Son Güncelleme :

MERAM TIP FAKÜLTESİ NEONATOLOJİ BİLİM DALININ EV SAHİPLİĞİNDE "YENİDOĞAN BEBEKLERDE KANGURU BAKIMI VE ANNE SÜTÜ İLE BESLENME EĞİTİM" KURSU GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

IHA

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Meram Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalının ev sahipliğinde “Yenidoğan Bebeklerde Kanguru Bakımı ve Anne Sütü ile Beslenme Eğitim” kursu gerçekleştirildi.
Meram Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı ve Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Bölümü işbirliği ile gerçekleştirilen “Yenidoğan Bebeklerde Kanguru Bakımı ve Anne Sütü ile Beslenme Eğitim” kursu bir otelde gerçekleştirildi.
Meram Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalının ev sahipliğinde gerçekleşen kursa Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalından Prof. Dr. Mehmet Yalaz, Yüksek Hemşire Nalan Yalçın ve Hemşire Nadire Karabulut ile Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Yüksek Okulu Ebelik Bölümünden Doç. Dr. Rabia Ekti Genç ve Arş. Gör. Emine Serap Sarıcan katıldı.
Konya’daki üniversite, özel ve kamu hastanelerinde çalışan Yenidoğan Yoğun Bakım hemşirelerinin katıldığı kurs bu yöntemin Konya’da profesyonel anlamda başlaması açısından önemli bir faaliyet olarak değerlendirildi. Kanguruların erken doğan bebeklerini keselerinde taşıyarak, emzirerek büyütmelerinden esinlenen yöntem erken doğan prematüre bebeklerin yoğun bakımdaki tedavileri sırasında ve evde bakımlarında çok ciddi yararlar sağlıyor. Bebekler bu yöntemle yoğun bakım sürecini daha kolay atlatıyorlar, daha kolay anne sütü alabiliyorlar. Anne için bebeklerin evde bakımı da çok daha kolay oluyor. Anne bebek bağlanması çok daha çabuk ve güçlü gerçekleşiyor. Bu bebekler yaşamlarının ileri dönemlerinde de daha sağlıklı gelişim gösteriyorlar. Konuşmacılar bu yöntemi uygulamanın çok güç olmadığını, ancak kararlılık gerektirdiği ifade edildi. Kursiyerler kurs sırasında yöntemin uygulanışını maket bebekler üzerinde pratiğini yapma fırsatı buldular. Kurs katılımcılara sertifikalarının verilmesiyle son buldu.
Meram Tıp Fakültesi Neonatoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, Haziran ayında düzenledikleri “Gelişimsel Pediatri” kursundan sonra, bu kursun prematüre bebekler için modern bir kavram olan bireyselleştirilmiş bakım için güzel sonuçlar ortaya çıkaracağını belirtti. Bebek ölümlerinin önemli oranda azalması sonrası ‘Kaliteli Yaşam’ın öne çıktığını, kanguru bakımın bu anlamda çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Konya haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Konya ilinden Meram Tıp’ta Kanguru Bakımı Ve Anne Sütü İle Beslenme Eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Meram Tıp’ta Kanguru Bakımı Ve Anne Sütü İle Beslenme Eğitimi haberi güncellenecektir.

  KONYA NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:47
  • Guneş
   07:28
  • Öğle
   12:46
  • İkindi
   15:27
  • Akşam
   17:44
  • Yatsı
   19:13
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı