Meral'den Ecevit'e: Gömleğine leke sürme

Hürriyet Haber
22.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türk-iş Başkanı Bayram Meral, Sosyal Güvenlik Yasa Tasarısı ile SSK'nın batırılarak, ardından özel sigortacılığın getirilmesinin amaçlandığını savunarak Başbakan Bülent Ecevit'e seslendi: ‘‘Bu güzel maziye, sırtındaki beyaz gömleğe siyah leke düşürtme.’’

Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası Başkanlar Kurulu'nda konuşan Meral, hükümetçe hazırlanan ve yarın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülecek olan sosyal güvenlik yasa tasarı ile çalışanların yüzde 70'nin emeklilik hakkının elinden alınacağını öne sürdü. Tasarı yasalaşırsa, emekli aylıklarının da düşeceğini savunan Meral, ‘‘Emekli aylıklarının Tüketici Fiyati Endeksine (TÜFE) göre artırılması sistemi dünyanın hiçbir ülkesinde yok’’ iddiasında bulundu.

İş Güvencesi de olmadan, tasarıda yer alan işsizlik sigortasının, işe yaramayacağını savunan Meral, sigorta prim oranlarının yüksekliğinin kayıt dışı çalıştırmayı artıracağını söyledi. Meral, sözünü şöyle tamamladı:

BAYRAMDA MİTİNG

‘‘274, 275 sayılı iş yasalarının çıkarıldığı 24 Temmuz, Türk-İş Genel Kurulu'nda işçi bayramı olarak kabul edildi. Bazıları da bunu (Ecevit Bayramı) olarak değerlendirdi. İşte o zaman işçiye hak veren Ecevit, bugün işçinin, memurun, emeklinin elinden hak alan Ecevit konumunda görülüyor ve o konuma düşürülmeye çalışılıyor. Biz bir kez daha uyarmak ve sesimizi duyurmak istiyoruz. Eğer bugün Başbakansan, Türkiye'nin büyük siyasi partisiysen, bunda haklarını elinden almaya çalıştığın insanların büyük payı var. Unutma bunu, bunu unutanlar bedelini çok ağır ödemiştir.’’Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı