Ege Haberleri

EGE

  Meralar özelleştirilecek

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  12.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 11.01.2012 - 22:01

  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Süt Et ve Gıda Sanayicileri Birliği Derneği’nin İzmir’deki toplantısına katıldı. Eker, bakanlığının çalışmaları ve projelerle ilgili bilgi verdi.

  GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye Süt Et ve Gıda Sanayicileri Birliği Derneği’nin (SET-BİR) İzmir’deki toplantısına katıldı.
  Eker, tarım ve hayvancılık hakkında pek çok yanlış değerlendirmenin dolaşıma sokulduğuna işaret ederek “Bu konuyla ilgili memlekette herkes konuşuyor. Ama daha çok bilmeyenler konuşuyor” dedi.

  Bu konuşmaların sektöre zarar verdiğini kaydeden Eker, “Mesela enflasyon rakamları verilir. Kışın ortasında ‘domateste, patlıcanda fiyat şöyle oldu’ diyor. Halbuki onun içindeki oran nedir, kışın çok ucuz patlıcan olması gerekir mi, bunlar bilinmez. Hayvancılık için de bu böyledir” yorumunu yaptı.

  Sanki Holstein yerliydi

  Kendisini angus getirdiği için eleştirenlerin olduğuna da değinen Eker, “Sanki Holstein, Montofon yerliydi, onlar dışardan gelmedi. Anadolu’nun varlığı koyun. 350-400 metreküplük yağışla ancak koyun beslenebilir. Esprisi, gereği, mucibi bu. Sığır diliyle otu koparır, koyun dişiyle. Diliyle koparabilmesi için yüksek boylu ot dolayısıyla yağış olması lazım. O ot, yağış olmadan, 30-35 litre süt veren, 400-500 kilo ağırlığa ulaşan et hayvanı yetiştiremezsiniz” dedi.
  Bakan Eker, hayvan varlığını artırmak için meraların da özelleştirileceğini ifade etti.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı