Meralar da kurtuluyor

Aysel ALP/ANKARA
15 Haziran 2017 - 23:07Son Güncelleme : 16 Haziran 2017 - 15:44

ÜRETİM Reform Paketinden zeytinlerin sanayi yatırımına açılmasına izin veren düzenlemenin çıkarılmasından sonra dün de sürpriz bir gelişme yaşandı. CHP ve MHP’nin ısrarı sonrasında Ak Parti yönetimi de ikna edilerek meraların sanayiye açılmasına ilişkin iki maddenin tasarıdan çıkarılması kararı alındı.

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısının TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri devam ederken, önceki gece üç partinin grup yöneticileri bir araya gelerek mera maddelerinin tasarıdan çıkarılması konusunda anlaşmaya vardı. Meralar da kurtuluyor

Tasarının 36.maddesi kamu yararı durumunda meralara endüstri bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri, organize sanayi bölgeleri, serbest bölge yapımını mümkün kılıyordu. Yine  şehir merkezinde kalan sanayi siteleri meralara taşınabilecekti. 

ETKİ ANALİZİ YAPILMAMIŞ

CHP Denizli Milletvekili ve Komisyon Sözcüsü Kazım Arslan, mera maddelerinin tasarıdan çıkarılması için verdiği önergenin gerekçesinde şu noktalara dikkat çekti:

“Meraların tarım ve hayvancılık faaliyetindeki yeriyle sanayinin kurulması ya da genişlemesini birbirine alternatif sayan anlayış, sanayi ile tarımın iç içe, birbirini besleyen yanını yok saymaktadır. Bu tasarının kıyı ve zeytinlik sahalarda yapılaşma, tesisleşme öngören maddelerinin meralardaki uzantısı olan düzenleme, tarımsal ve hayvansal ekonomiye zarar verecektir. Etki analizleri yeterince yapılmadan tasarıya konulmuştur. Bu nedenle paketten çıkarılması gerekmektedir.”

KAMUOYU HASSASİYETİ DİKKATE ALINDI

AK Partili yöneticiler ise kamuoyunun hassasiyetlerini gözönüne alarak zeytinden sonra mera maddelerinin de tasarıdan çıkarılması kararı aldıklarını belirterek, bu sayede Üretim Reform Paketinin kamuoyunda daha iyi anlaşılmasını hedeflediklerini vurguladılar.

SIRADA İŞGÜVENLİĞİ VAR

Pakete gelen bir başka itiraz da 1 Temmuz’da başlayacak olan az tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği ve işyeri hekimi çalıştırma zorunluluğunun 2020 yılına ertelenmesi oldu. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Platformu, Mecliste grubu bulunan partileri ziyaret ederek, erteleme halinde 4 milyon çalışanın iş kazası; 1 milyon iş yerinin de kazalar nedeniyle kapanma riski altında kalacağını ileri sürdü. Platform sözcüleri ayrıca C sınıfı iş güvenliği belgesine sahip 77 bin kişinin işsiz kalabileceklerini belirterek, Ankara’da yaşanan İvedik ve OSTİM patlamaları ile İstanbul’daki otel yangınlarındaki can kayıplarına dikkat çekerek yasanın neden ertelenmemesi gerektiğini anlattılar.

 

     EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı