Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Meral: Bir dahaki seçimi balkondan seyretmeyeceğiz

  Hürriyet Haber
  25.12.2001 - 15:58 | Son Güncelleme:

  Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral, Türk-İş olarak yapılacak ilk seçimlerde fiili tavır koyacaklarını belirterek "Bir dahaki seçimi balkondan seyretmeyeceğiz" dedi.

  Şube Başkanları Eğitim Semineri`ne katılmak üzere geldiği Antalya`da Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kumbul`u ziyaret eden Meral, IMF`nın öne sürdüğü koşulların, ülkedeki ekonomik sıkıntıyı artırdığını savunarak, hükümetin, krizden çıkış için daha ciddi önlemler alması gerektiğini söyledi.

  Meral, Hükümet`in IMF ve Dünya Bankası yerine halktan destek alması gerektiğini belirterek ``IMF ve Dünya Bankası yerine, halkın güveninin sağlanması ve halkın iradesine güvenilmesi gerekir. Hükümet bunu yapmalı. Çünkü halkın iradesi, her sorunu çözecek güçtedir`` dedi.

  Türk-İş olarak bir dizi eylem kararı aldıklarını açıklayan Meral, ``Temennimiz, bizim demokratik tepkimizi ortaya koymadan önce, hükümetin sorunları çözmesidir`` diye konuştu.

  DEMİREL SİYASETE GİRMEMELİ

  Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bayram Meral, bir gazetecinin, ``Türkiye`nin 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel`in hükümete yönelik eleştirilerine katılıyor musunuz, siyasete dönmesine sıcak bakıyor musunuz?`` sorusu üzerine şunları söyledi:

  ``Hükümetteyken o da eleştiriliyordu. Ayrıca Demirel`in siyasete girmesini, kendisine tavsiye etmiyorum. Bu, benim şahsi düşüncemdir. Ben yeni kuşakların, yeni isimlerin siyasette rol almasını doğru buluyorum. Denenenler denendi zaten.``

  Meral, bir başka soru üzerine ise Türkiye`de siyasi sistemin değiştirilmesi gerektiğini kaydetti. Bugünkü sistemle milletvekillerinin halk tarafından değil, genel başkanlar tarafından seçildiğini öne süren Meral, ``O nedenle siyasetçi de yıpranıyor, parlamento da yıpranıyor. En çok da demokrasi yıpranıyor. Eskiden siyasetçi çok saygındı`` diye konuştu.

  İSTESEM MİLLETVEKİLİYDİM

  Türk-İş`in, yapılacak ilk seçimlerde somut tavır içinde olacağınında altını çizen Meral, ``Bir dahaki seçimi balkondan seyretmeyeceğiz. Fiilen bir tavır koyacağız`` diye konuştu.

  Meral, ``Nasıl bir tavır koyacaksınız, parti mi kuracaksınız, yoksa bir partiye blok oy mu verilecek?`` şeklindeki soruya, ``Henüz şekil belirlemedik, ancak somut bir tavır koyarak siyasetin doğrudan içinde olacağız`` karşılığını verdi.

  Kendisinin ya da Türk-İş üst düzey yöneticilerinin milletvekili seçilmek gibi bir istekleri olmadığına da değinen Meral, ``İsteseydim, çoktan milletvekili olurdum`` dedi.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı