"Bahar Akıncı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bahar Akıncı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bahar Akıncı

Meraklısına eylül notları

YAZ kayıyor avuçlarımızdan.
Kim tuttu ki, biz tutuverelim yakasından.
Çok değil bir kaç güne kalmaz, sağda–solda
Duvarlarda afişleri de görmeye başlarız.
“Yaza Veda Partisi”. “Yazı birlikte uğurluyoruz”. Bilmem ne.
Biliyoruz bitiyor, evet. Ama bunu ilan etmenin bir manası var mı?
Hani hiç sesimizi çıkarmasak, zulaya yatsak uyanmaz belki?
Ne bileyim, hani mevsimler yer değiştirmişti, uzamıştı filan?
Hepsi hikaye. Bitti mi gidiyor işte kör olasıca güzellikteki yaz.
Belki de bu ülkenin en güzel değeri yaz.
Hiç bozulmayan. Hiç değiştirilemeyen. Kimseye boyun eğmeyen.
Kısacası işte, geldiği gibi gidiyor.
Eylül’ün sonuna kadar saçlarından yakalamak isteyen varsa naçizane buyursun. Kimini bu yaz yazdım, kimini yerim olmadığı için atladım.
Daha geniş bilgi için arşivden söz konusu köylere, koylara, kasabalara, ilçelere ait notlarımı çekip çıkarabilirsiniz.
Arada bana da mail atıyorsunuz. Görmüyor değilim, köşe bucak, fıldır fıldır ne güzel geziyorsunuz!

Meraklısına eylül notları

SELİMİYE
1. Girit Restoran’ın taze otlu mezelerini, böreğini, süte yatırılmış ahtapot ızgarasını ve karadutlu sakız muhallebisini yemeden dönmeyin. Çetin Kaptan’la Ayşe’ye selam söyleyin.
2. Geçen, Selimiye yazısında Sardunya Restoran’ı yazmadım diye sitem edenler oldu. Sardunya bir klasiktir, iyidir, hoştur, müşterisi havalı; işletmesi mütevazi ender restoranlardandır. Ne sipariş verseniz boş çıkmaz.
3. Köyün küçücük sahilindeki Paprika Café’yi geçince hemen sol yapın. Losta isminde beyaz bir dükkan göreceksiniz. Nefis takılar var. Ucuzu da var, pahalısı da. Ama hepsi çok güzel.
4. Les Terraces diye 11 odalı bir otel var. Yer bulursanız sakın kalmamazlık etmeyin!
5. Hazır Selimiye’ye kadar gitmişken minibus ya da aracınızla ve hatta varsa tekneyle Bozburun, Hisarönü, Orhaniye yapın. Ruhunuz dinlendin.
6. Selimiye yolundaki Kızkumu ilginç. Durup denizin üzerinde yürümeye değer.

Meraklısına eylül notları

BOZCAADA
1. Ayazma koyuna gidin. Vahit’e oturun. Kağıt masa örtüsünü serdirip üzerine asma yaprağında sardalya, bira, kızarmış patates söyleyin. Arada denize girip çıkıp iki kulaç atarak, bunu yarım saatlik periyodlar halinde tekrarlayın.
2. Akvaryum koyundaki dünyanın en güzel ve ruhu olan Beach’I Mitos’u kapattırdılar. Mümkünse kına yakıp mum dikin.
3. Arabanız varsa şehir merkezinde değil, bir bağ evinde kalın. Talay Şarapçılığın taş odalardan oluşan bağ oteli nefis. Bisiklet de var.

Meraklısına eylül notları

ALAÇATI - ÇEŞME
1. Dinine yandığımın Alaçatı’sında hala yazacak güzel şey var, evet. Mesela Hacı Memiş Mahallesi, hayatımda gördüğüm en güzel mahalle. İki yıldır gezdiğim tek Alaçatı mahallesi. Ama maşallah kimse yüz vermiyor. Olsun daha iyi.
2. Hacı Memiş’in ortalarındaki Kuş Kafesi ve Kartpostal acayip güzel tasarım ve dekorasyon dükkanları. Hatta Kartpostal aynı zamanda bir reklam ajansı.
3. Hacı Memiş’in sonundaki Pasta Pasta, sadece 3 masaya her akşam nefis taze makarna yapıyor. Yanına sadece şarap açıyor, üzerine kesme dondurma sunuyor. “Makarnaya da para mı verilirci”lere önemle duyurulur!
4. Dışardan gelip kalacaksanız Kapari Otel’i bir arayın. Otele de Oluş’a da bayılabilirsiniz. Kuvvetle muhtemel.
5. Sole Mare sezon başında tamamen yenilenmişti. Yeni halini görmediyseniz ve kalabalıktan uzak tadını çıkartmak istiyorsanız tam sırası. 9 Eylül’e kadar açık.

ASSOS
1. Assos’ta yeni keşfimiz Assosyal Otel. Beni isminden tavladı. Kaz Dağları manzaralı taş otel. Burada kalıp da kafasını boşaltmadan dönen olursa Prozac’e başlamasında fayda var.

X