Mera Kanunu delik-deşik olacak

Hürriyet Haber
19.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

ANASOL-D Hükümeti daha önce çıkardığı Mera Kanunu'nun çeşitli sakıncalar içerdiğini anlayınca, bu kez kanunu değiştirmek için yeni kanun tasarısı hazırladı. Ancak yeni hazırlanan değişiklik önerilerine yapılan itirazlar da bitmek bilmiyor. Kanunla kurulması öngörülen Mera Fonu'na yapılacak kesintilerin hem AB ve GATT kurallarına aykırı olduğu, hem de ihracatçıları zor durumda bırakacağı ortaya çıkınca yeni kanun hazırlandı. TBMM gündemine getirilen Tasarıya son olarak da madenciler itiraz etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Fuat Miras'ın bu ayın başında, TBMM Tarım ve Köyişleri Komisyonu Başkanlığına, kanunla ilgili madencilerin yaptığı itirazı, bir mektupla ilettiği öğrenildi.

Miras, Mera Kanununun bazı maddelerinin değiştirilmesi ve ilaveler yapılmasına ilişkin olarak gündeme gelen yeni tasarıya, TOBB Madencilik Sektör kurulu'nun görüş ve önerilerini sundu. Bu Kurul Mera Kanunu'nun 14. maddesinde yeralan ‘‘verimliliği kesinlikle saptanan’’ ibaresine karşı çıkarak, bu maddenin madenciliği büyük çapta kısıtlayıcı olduğu görüşünü savundu. Bu ibarenin mera alanlarında maden ve petrol aranmasını imkansız hale getirdiği belirtilerek, bu ibarenin yumuşatılması istendi.

TOBB Madencilik Sektör Kurulu, Mera Kanunu'nun 4. ve 14. maddelerinde gerekli değişikliklerin yapılarak maden ve petrol aramalarının yapılmasına imkan tanınmasını istedi. Kurulun değişiklik teklifine göre 4. maddeye ‘‘meri maden ve petrol kanunları hükümlerine göre alınan arama ve işletme ruhsatları ile yapılacak faaliyetler amaç dışı kullanım sayılmaz ve bu gibi faaliyetlere ruhsat süresi ile sınırlı olarak kira kapsamında izin verilebilir’’ ifadesinin eklenmesi öngörülüyor. Madencilerin bu isteklerinin TBMM'de yapılacak görüşmelerde gündeme gelmesi beklenirken, bu değişiklikler kabul edildiği takdirde daha önce çıkarılan Mera Kanunu çok büyük ölçüde değişmiş olacak.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı