Mera Kanunu Bakanlar Kurulu'na geliyor

Hürriyet Haber
16.04.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 16.04.1998 - 00:01

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mustafa Taşar, Mera Kanunu ile ilgili düzenlemelerin gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na sevkedileceğini bildirdi.

Bakan Taşar, ABD'nin çeşitli bölgelerindeki tarım ve hayvan üretme çiftliklerinde incelemeler yaptıktan sonra geldiği New York'ta, yaptığı açıklamada, 37 yıldır çıkarılamayan Mera Kanunu'nun Meclis'ten geçtiğini kaydetti.

İthalat ve ihracatta kullanılan ‘‘kontrol belgelerinin’’ de bundan böyle Ankara'dan değil mahalli il tarım müdürlüklerinden verileceğini, böylece bakanlığın merkeziyetçilikten kurtarılacağını belirten Taşar, ABD temasları hakkında da şunları söyledi:

‘‘Temaslarım sırasında Amerikalı yatırımcıları, Güneydoğu Anadolu ve GAP bölgesinde Türk girişimcilerle ortak yatırım yapmaya çağırdım. GAP sayesinde 1.7 milyon hektar alanın daha suya kavuşacağını ve GAP bölgesinde pamuk, soya, ayçiçeği ile sebze ve meyve tarımının imkan dahiline gireceğini.’’

Bakan Taşar, bölgede, pamuğa dayalı olarak tekstil, soya ve ayçiçeğine dayalı olarak bitkisel yağ, meyve ve sebzeye dayalı olarak da gıda sanayii tesisleri kurulacağını bildirdi.


Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı