Menzir tüp geçişi anlatacak

Çiğdem TOKER
09.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

Ulaştırma Bakanı Necdet Menzir, İstanbul'a yapılması planlanan ve Bakanlar Kurulu'ndaki brifingde de hükümetin yakın ilgisiyle karşılaşan tüp geçiş projesini basına da anlatacak. Menzir, bakanlık bürokratlarıyla birlikte yarın düzenleyeceği bir basın toplantısıyla, basına proje hakkında ayrıntılı bilgi verecek. Ulaştırma Bakanlığı ile İstanbul'a üçüncü boğaz köprüsünü savunan Bayındırlık ve İskan Bakanlığı arasında bir güç kavgasına dönüşen tüp geçiş, önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısında hararetli tartışmalara sahne oldu.

TOPÇU'NUN İTİRAZI

Bayındırlık ve İskan Bakanı Yaşar Topçu, projeye itiraz ederken, denizaltıların tüp geçide çarpabileceğini de söyledi. Bunun üzerine Bakan Menzir ile brifingi veren yetkililer, tüp geçidin ‘Boğaz’ın tabanının altına inşa edileceğini'' vurguladılar.

Topçu, brifing sırasında tüp geçiş projesinin fizibıl olmadığını belirterek, ‘‘Eğer fizibil olsaydı, projeye bugüne kadar müşteri çıkardı’’ dedi. Bunun üzerine Devlet Bakanı Güneş Taner, ‘‘Yap-İşlet-Devret projesine göre yapılması için talipliler var. Hatta bu talipliler gelip benimle görüştüler’’ dedi. Bir bakanın, ‘‘Peki ama bu projeye paramız var mı?’’ diye sorunca, Taner, ‘‘En kısa süre içinde Türkiye, bununla birlikte pek çok projeyi tamamlayacak duruma gelecek’’ karşılığını verdi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı