İZMİR HABERLERİ

Mentorege’de Hedeflerin Üzerinde Başarı

IHA
17.10.2015 - 10:54Son Güncelleme : 17.10.2015 - 10:55

EGE BÖLGESİ SANAYİ ODASI (EBSO)’NUN TÜRKİYE’DE İLK OLARAK HAYATA GEÇİRDİĞİ ÜÇ AVRUPA BİRLİĞİ İŞ GELİŞTİRME MERKEZİ’NDEN BİRİ OLAN İZMİR ABİGEM İLE EGE ÜNİVERSİTESİ EBİLTEM TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ İŞBİRLİĞİNDE GERÇEKLEŞEN "KOBİ’LER İÇİN İNOVASYON" PROGRAMI BAŞARILI BİR ŞEKİLDE TAMAMLANDI.

IHA

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO)’nun Türkiye’de ilk olarak hayata geçirdiği üç Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nden biri olan İzmir ABİGEM ile Ege Üniversitesi EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi işbirliğinde gerçekleşen "KOBİ’ler için inovasyon" programı başarılı bir şekilde tamamlandı.
Üniversite ve sanayi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri olarak TÜBİTAK tarafından desteklenen, KOBİ’lere hiçbir finansal yük getirmeden uygulanan projede, katılımcı işletmelerle TÜBİTAK ile KOSGEB’in Ar-Ge, yenilik destek programlarına başvurular artarken, nitelikli istihdama da katkı sağlandı. Proje sonunda elde edilen başarı ile 14 firma TÜBİTAK Ar-Ge, yenilik destek programlarına başvururken Ar-Ge ve yenilik harcamalarında ve nitelikli personel istihdamında artış gerçekleştiren firma sayısı 14’e ulaştı. Nitelikli personel istihdamı hedefi 7 iken proje sonunda bu sayı 29 olarak gerçekleşti. Diğer alanlarda istihdam edilen mavi yakalı personelle birlikte toplamda 68 kişilik yeni istihdam sağlandı.
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) yönetim kurulu üyesi, İzmir ABİGEM Yönetim Kurulu Başkanı Ateş İlyas Demirkalkan, işletmelerin profesyonel danışman ihtiyacını dikkate alan programınerel ve ulusal ihtiyaçlara özgü sürdürülebilir ve izlenebilir bir danışmanlık mekanizması olduğunu belirtti.
İzmir ABİGEM Direktörü Dr. Canan Arıkbay da, "9 aylık proje süresince önce mentörlük hizmeti verebilme potansiyeline sahip kişiler, projeye özgü geliştirilen mentorege mentörlük eğitim testi ve mülakatlarla mentör seçim kriterleri doğrultusunda belirlendi. 40 mentör adayı 60 saatlik eğitim programına alındı ve mentörlük bilgi ve birikimi geliştirildi. Mentörlük hizmetinden yararlanacak firmaların ise daha önce bir Ar-Ge ve yenilik desteğine başvurmuş ve ancak destek almamış olması ve belirli bir Ar-Ge kültürüne sahip olma şartı arandı" diye konuştu.
Prof. Dr. Fazilet Vardar Sukan ise, 100 civarında firmanın başvurduğu projede yine firmalara özel mentorege ve yüz yüze görüşmeler uygulandığını söyledi. Prof. Dr. Sukan, "TÜBİTAK’ın 1601 Programı kapsamında açılan ’Özel Sektör Firmalarının Ar-Ge ve Yenilik Kapasitesini Artırmaya Yönelik Mentörlük Mekanizması Geliştirilmesi ve Uygulanması’ çağrısı kapsamında geliştirilen programın KOBİ’lerin Ar-Ge ve yenilik farkındalığının artmasını sağladığını belirtti. Sukan, "Üniversite sanayi işbirliklerinin artışının da hedeflendiği proje ile mentörlük hizmetine standart gelmesi sağlanırken, KOBİ’ler için yenilikçi bir atmosfer yarattığını” vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Mentorege’de Hedeflerin Üzerinde Başarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ekim 2015 tarihinde saat 10 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Mentorege’de Hedeflerin Üzerinde Başarı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  26 Eylül 2017, Salı
  • İmsak
   05:18
  • Guneş
   06:55
  • Öğle
   13:14
  • İkindi
   16:37
  • Akşam
   19:11
  • Yatsı
   20:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı