ADANA HABERLERİ

Menevşe: “Adana’nın Üretimini Dış Dünyaya Açmak Zorundayız”

IHA
14 Temmuz 2015 - 15:01Son Güncelleme : 14 Temmuz 2015 - 15:02

ADANA TİCARET ODASI, 30 KİŞİLİK HEYETLE İTALYA'DA DÜZENLENEN "PİTTİ UOMO" FUARINA KATILDI.

IHA

Adana Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe, 2014 yılında başlattıkları Meslek Komiteleri Destek Programı çerçevesinde 250 dolayında üyenin yurtdışı fuarlara katılımını sağladıklarını belirterek, “ATO olarak kentin ihracat rakamlarını en seviyeye çıkarmak birinci önceliğimizdir. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz projenin başarıyla sürmesi oldukça sevindirici. Beklentimiz, tüm sektörlerin bu desteklerden yararlanmasıdır” dedi.
Adana Ticaret Odası, (ATO)tekstil sektörünü temsil eden 9, 32 ve 33. Grup Meslek Komiteleri üyelerinden oluşan 30 kişilik heyetle İtalya’da düzenlenen ve erkek giyiminde dünyanın en büyük organizasyonu olarak kabul edilen “Pitti Uomo” Fuarı’na katıldı.ATO Yönetim kurulu Üyesi Cevdet Şeker ve Meclis Üyeleri Galip Şire ve Önder Elçi, Sektör Danışmanı Mehmet Savatlı ile Meslek Komitesi üyelerinden oluşan heyet, Floransa’da gerçekleştirilen erkek giyimine yönelik son tasarım ve kumaş türlerinin tanıtıldığı “Pitti Uomo” Fuarı’nda 3 gün boyunca katılımcılarla ticaret ve işbirliği olanaklarını daha da geliştirmeye yönelik görüşmeler yaptı.
Adana Ticaret Odası’nın Meslek Komitelerinin yurtdışında daha etkin girişimlerde bulunarak ihracat rakamlarının artırılmasına yönelik olarak uygulamaya koyduğu destek kapsamında gerçekleştirilen Fuar ziyaretinin oldukça başarılı geçtiğine işaret eden ATO Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Şeker, heyette yer alan firmaların 2016 erkek tekstil modasına yönelik ürünleri inceleme fırsatı bulduklarını söyledi. Cevdet Şeker, “Pitti Uomo” fuar ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
“Avrupa Birliği’nin en büyük 4. Ekonomik gücüne sahip olan İtalya, erkek tekstili ve bağlı sektörler arasında ise birliğin yanı sıra dünya ölçeğinde de belirleyici bir rol üstlenmektedir. Fuar süresince çeşitli ülkelerden katılan firmalar koleksiyonlarını sergilemelerinin yanı sıra defile ve panellerle de sektörün dünyadaki yeri ve gelecekteki vizyonu konusunda bilgilendirmeler yaptılar. Adana tekstil sektör heyeti olarak Pitti Uomo Fuarı’nda dünyanın dört bir yanında gelen alıcı-satıcı, moda ve tasarımcılarıyla bir araya gelme fırsatı bulduk. Özellikle önümüzdeki yaz sezonuna yönelik tasarım ve modellerin yanı sıra kullanılacak kumaş türleri konusunda fikir sahibi olduk. Ayrıca yine bu fuarda, gelecekteki renk, desen, boyama ve baskı türlerinin yanı sıra kullanılacak modelleri destekleyecek aksesuarlar ile ürün sunum teknikleri konusunda önemli bilgiler edindik. Amacımız, elde ettiğimiz vizyonu Adana’nın tekstiline yansıtarak ihracat rakamlarımızı artırmak ve moda dünyasındaki yenilikleri gelişmiş ülkelerle aynı anda kentimize taşımaktır.”
Yönetim Kurulu Başkanı Atila Menevşe de, ATO’nun, 2014 yılında hazırladığı Adana Dış Ticaret Mevcut Durum Analizi başlıklı raporun ardından başlattığı, “İhracat Hamlesi Eylem Planı” çerçevesinde ihracatımızın ve ihracatçı firmalarımızın sayısının artırılması amacıyla Oda Bütçesi’nden Meslek Komiteleri Destek Programı adı altında ayrılan kaynakla yurtdışı fuarlara katılım sağlama imkanı sunduklarını belirterek, “Odamızın sağladığı bütçe kapsamında 200’ye yakın üyemizin yurtiçi, 250 dolayındaki üyemizin de yurtdışı fuar, iş ve inceleme gezisi yapmasına imkan sağladık. Yine üyelerimizin yurtiçi ve yurtdışı fuarlarda stand açmasına da destek sağladık. Tüm bu çalışmalarla Adana ekonomisini dış ticaret kanalıyla güçlendirmeye çalıştık. 2014 istatistiklerine baktığımızda ithalatta yüzde 5,4 azalış, ihracatta yüzde 0,3 artış sağlanmıştır. İhracatın ithalatı karşılama oranında ise yüzde 65,1 olan Türkiye ortalamasına göre; Adana yüzde 75,1 oran ile çok daha iyi durumdadır. Özetle Adana’nın dış ticaret alanında gelişme içerisindedir. Biz de Oda olarak bu sürece destek vermekten, bu olumlu seyrin bir parçası olmaktan mutluyuz. Bu desteklerden şu ana kadar en fazla yararlanan sektörler makine, mobilya ve tekstil olmuştur. Dolayısıyla hedefimiz, tüm sektörleri bu desteklerden yararlandırarak ihracat rakamlarımızı en üst seviyeye çıkarmaktır" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Adana haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Adana ilinden Menevşe: “Adana’nın Üretimini Dış Dünyaya Açmak Zorundayız” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 15 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Menevşe: “Adana’nın Üretimini Dış Dünyaya Açmak Zorundayız” haberi güncellenecektir.

  ADANA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:05
  • Guneş
   05:50
  • Öğle
   12:53
  • İkindi
   16:38
  • Akşam
   19:37
  • Yatsı
   21:07
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı