Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Mendilciyi dondurucuya kapatanlar serbest

  Hürriyet Haber
  19 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 19 Aralık 2000 - 00:01

  Beylikdüzü McDonald's önünde mendil satan 10 yaşındaki Leyla Alkış'ı, müşterileri rahatsız ettiği gerekçesiyle derin dondurucuya kapattıkları iddiasıyla yargılanan Bölüm Müdürü İnan Ünal ve 17 yaşındaki garson V.B., tahliye edildi.

  Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dünkü duruşmada tutuklu sanıklar İnan Ünal, V.B. ile davacılar Leyla Alkış ile babası Ziya Alkış hazır bulundu. İkinci celsesi görülen davada, tarafların tanıkları dinlendi. Leyla Alkış'ı, derin dondurucuda kendinden geçmiş bir halde bulduklarını öne süren Hasan Tuncer ve Abdulgafur Kameri, ‘‘Ailemizle yemeğe gitmiştik. Sürekli ağlayan, 16 yaşlarında bir çocuk, ‘Kızkardeşimi soğutucuya kilitlediler' dedi. Restoranın arka tarafında, sadece personelin girdiği kapının zilini çalıp içeri girdik. İçerde, İnan Ünal ve V.B duruyordu. ‘Kız nerde?' dedik. İnkár ettiler. İkinci kapıyı açtığımızda, donmak üzere olan Leyla'yla karşılaştık. Titriyordu. Çıkarıp, masaj yaptık’’ diye konuştular.

  Tanıklık yapan Leyla Alkış'ın amcası Osman Alkış da, ‘‘3 yıldır mendil satıyorum. Yeğenimi o gün içeri almışlar. 2 saat tutmuşlar. İçeriye girmeye korktuğum için müşterilerden yardım istedim. Onlar da Leyla'yı kurtardı. Sanıklar alkollü değildi’’ dedi.

  Sanık tarafının tanıkları Ünal Kayabaşı, Miktat Bozkurt, Erdinç Kazan ve Bektaş Bozkurt ise tanıkları yalanlayarak, ‘‘Sadece müdürümüze saldırdıklarını gördük’’ dediler.

  Davacı avukatları, tanıkların ifadesine göre, olayda öldürme kastı bulunduğunu, sanıkların adam öldürmeye tam teşebbüs suçundan yargılanmaları gerektiğini söylediler. Sanıkların, öldürme kastıyla hareket etmediğini, Leyla'yı korkutmak amacıyla soğutucuya kapattıklarını söyleyen mahkeme heyeti, delillerin toplanmış olması nedeniyle, hürriyeti kısıtlamak suçundan 5'er yıla kadar ağır hapisleri istenen İnan Ünal ve V.B.'nin tahliyesine karar verdi. İnan Ünal'ın annesi Döndü Ünal sevinç gözyaşları döktü. Mahkeme, McDonald's'ta keşif yapılmasına karar verdi. Duruşma ertelendi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı