İZMİR HABERLERİ

Menderes'te tarım ve hayvancılık çalıştayı yapıldı

DHA
08.04.2016 - 10:40Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Menderes İlçesi'nde sektörde faaliyet gösteren çiftçi ve besiciler, tarım ve hayvancılık çalıştayında bir araya geldi. Çalıştaya, Menderes'e, Organize Seracılık Bölgesi kurulması istendi.

Menderes'te tarım ve hayvancılık faaliyetlerini artırmak, katkı sağlamak ve üretimi teşvik etmek amacıyla; Menderes Kaymakamlığı, Menderes Belediyesi, Menderes İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Menderes Ziraat Odası tarafından tarım ve hayvancılık çalıştayı düzenlendi. Özdere Paloma Pasha Otel'de düzenlenen çalıştaya; İzmir Valisi Mustafa Toprak, Menderes Kaymakamı Ahmet Ufuk Hasçakal, Menderes Belediye Başkan Vekili Mustafa Gür, Menderes Belediyesi Başkan Yardımcısı Halil Taşkıran, İzmir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Açılışta konuşan Vali Toprak, "Menderes'te seracılık kapsamında örtü artı çalışma dikkat çekiyor. Biz de seracılığa büyük önem veriyoruz. Örtü altı çalışmanın organize seracılık bölgesine dönüştürme noktasında her türlü teklife açığız. Tüm dinamiklerle Menderes'te alt yapı ve uygun zemini oluşturulur ise bunun öncüsü olacağız. Seracılıkla birlikte jeotermal kaynakların da doğru kullanımını gerçekleştirdiğimiz zaman, uzun vadede önemli sonuçlar alınacaktır. Biz bu konularda her türlü katkıya hazırız" dedi.

İzmir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Güldal da, "Menderes önemli bir örtü artı yetiştirici alanı. Menderes'te istenen Organize Seracılık Bölgesi için yerelde bir hareket lazım. Önderlik yapacak kişi ve kuruluşlar gerekiyor. Biz örtü altı alanlarımızı teknik seralara dönüştürebilirsek minimum yüzde 30 verimliliğimiz artacaktır. Böylelikle karlılık çok daha fazla artacak. Örgütlü yapıyla pazarlama stratejimizi arttırmamız lazım" diye konuştu.

Antalya'dan sonra seracılık anlamında Menderes'in önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli ise, "1000 dekar alanda örtü artı seracılık yapılıyor. Antalya'dan sonra en büyük seracılık Menderes'te. Menderes'te acilen Organize Seracılık Bölgesi kurulması gerekiyor. Menderes bunu hak ediyor" diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından her ürün grubu için sahada çiftçilerle anket çalışmasının yapıldığı ve anket sonuçlarının değerlendirildiği çalıştay gerçekleştirildi. Çalıştayda, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kesme çiçek yetiştiriciliği, mandalina yetiştiriciliği, örtü altı yetiştiriciliği, zeytin yetiştiriciliği, bağ yetiştiriciliği ve açık tarla ürünleri konuları masaya yatırıldı.

MENDERES (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Menderes'te tarım ve hayvancılık çalıştayı yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Nisan 2016 tarihinde saat 10 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Menderes'te tarım ve hayvancılık çalıştayı yapıldı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
23 Kasım 2017, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Guneş
  07:55
 • Öğle
  13:09
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:32
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı