AYDIN HABERLERİ

Menderes Nehrinde Büyük Islah Projesi Başlıyor

IHA
20.10.2015 - 13:00Son Güncelleme :

MEHMET ERDEM, BÜYÜK MENDERES ISLAH PROJESİNİN BAŞLAYACAĞINI MÜJDELEDİ

IHA

AK Parti MKY Üyesi ve Aydın Milletvekili Adayı Mehmet Erdem, Büyük Menderes Nehri’nde büyük ıslah projesinin AK Parti’nin yeni döneminde başlayacağını müjdeledi.
AK Parti MKY Üyesi ve Aydın Milletvekili Adayı Mehmet Erdem, yaptığı açıklamada; “Aydın’ın 21. yüzyıl projesi olan ‘Menderes Nehri’nin Büyük Islah Projesi’ AK Parti’nin yeni döneminde başlayacak. Bu proje maliyeti açısından 2-3 adet Çine Adnan Menderes Barajı büyüklüğünde bir proje olacak. Yüzyıllardır Menderes Ovası’nda taşkınlara sebep olan Büyük Menderes Nehri artık dizginlenecek. DSİ tarafından Büyük Menderes Nehri’nin 100 yıllık zaman dilimi içerisindeki debi istatistikleri ölçüldü. En fazla debi miktarları tespit edildi. Bu debi miktarları dikkate alınarak B.Menderes Nehri’nin yatak kesiti bir miktar büyütülecek. Menderes Nehri bu tespit edilen yeni kesite göre, kendi yatağında taş tahkimatı yapılarak ’Büyük Islah Projesi’ gerçekleşecek. Burada önemli bir iki noktaya temas edelim. Birinci husus Menderes kendi yatağında ıslah edilecek. Yani yeni bir kanal açılmayacak. Kesiti bir miktar genişleyecek. Proje mansıptan yani Söke Bölgesi’nden başlayacak ve menbaya yani Denizli’ye doğru devam edecek” dedi.
Proje uygulamasında milyonlarca metreküp taş kullanılacağını kaydeden Erdem, “Proje tamamlandığında Ege Denizi’nden yani Kuşadası veya Didim’den küçük çaplı turistik teknelerin B. Menderes’e girmeleri de sağlanmış olacak. Aydın’ın iç kısımları da turizm potansiyelinden istifade edecekler. Bu proje bitirildiğinde artık B.Menderes Nehri aşırı yağışlar olsa da veya barajların kapakları açılsa da taşmayacak. Çiftçilerimiz taşkınlardan artık zarar görmeyecek. Çiftçilerimiz tarlalarından bir yılda 2-3 ürün alma imkanına kavuşacaklar. Bunun çiftçimize ekonomik katkısı çok büyük olacak. Aydın için 21.yüzyılın projesi olan ‘Menderes Nehri’nin Büyük Islah Projesi’ hayırlı olsun. Bu proje elbette elbette siyasi istikrarın ve ekonomik istikrarın olduğu bir dönemde daha kolay gerçekleşir. AK Parti tek başına iktidara geldiğinde bu projeyi gerçekleştirecek. ‘Tek Başına İş Başına’ sloganı ile AK Parti yeni dönemde tek başına iktidara gelecektir” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Menderes Nehrinde Büyük Islah Projesi Başlıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 20 Ekim 2015 tarihinde saat 13 00’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Menderes Nehrinde Büyük Islah Projesi Başlıyor haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

23 Mart 2018, Cuma
 • İmsak
  05:40
 • Guneş
  07:01
 • Öğle
  13:21
 • İkindi
  16:47
 • Akşam
  19:29
 • Yatsı
  20:45
Sayfa Başı