Gündem Haberleri

  'Menderes dönemiyle kıyaslamadım'

  Hürriyet Haber
  26.10.2005 - 17:15 | Son Güncelleme:

  YÖK Başkanı Teziç, hükümetle üniversiteler arasında yaşanan gerginliği, Menderes dönemi ile kıyaslamadığını söyledi.

  YÖK Başkanı Prof. Erdoğan Teziç, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Yücel Aşkın’ı cezaevinde ziyareti sırasında kamuoyunda tartışma yaratan üzerinin aramasıyle ilgili ilginç detaylar anlattı. Teziç, girişte önce silah taraması için kaba bir aramanın ardından, ayakkabılarının, saatinin ve kemerinin çıkarıldığını söyledi.

  İLGİNÇ DETAYLAR

  Erdoğan Teziç, CNN Türk’te Ankara Kulisi prnogramında son zamanlarda yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Teziç, Rektör Aşkın’ı ziyaret için gittikleri cezaevinde üzerlerinin aranmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Cezaevine gittiğimiz zaman arandık, önce dış kapıdan içeriye girdiğimiz zaman üzerimizde silah olup olmadığı yönünde şöyle bir yoklandık, Yücel Aşkın’a verilmek üzere en küçük bir kağıt parçası bile cebimize koymadık. Ben hep şunu söyledim öğrencilerime, kurallar içinde kolluk kuvvetleri sizden bir talepte bulunuyorlarsa ona uymak vatandaşlık görevinizdir. Ben bunu bütün oraya gelen, bilmiyorum protokoldeki 11’inci sıraya kadar geçerli mi, geçerli değilse onu ben de bilmiyorum; onun için hiç yadırgamadım. Içeride  X-Ray’e geldiğimizde, önce ayakkabılarımız çıkarıldı, olur ya tamam herkese uygulanan bir kural olarak algıladım ben bunu. Çünkü kural bu, orda bir terlik verildi bize, geçeceğim ama benim üzerim ötüyor, tekrak saati çıkardım, kemer çıkardım gene ötüyor, gene ötüyor, bulamıyoruz. Bir iki defa girdim çıktım, sonunda cebimdeki alimünyum tüpteki ilacım aklıma geldi, onu çıkarınca rahat rahat geçtim. Bundan hiçbir alınganlık göstermedim ve tek kelimeyle de itiraz etmedim. Çünkü onlar görevini yapıyordu, eğer uygulama böyleyse, bütün herkes için geçerli olan bir uygulamaysa ne ala, geçerli değil de bir yanlışlık yapıldıysa hiç olmazsa bu vesileyle o yanlışlıklar belki düzeltilir."

  CEZAEVİ SAVCISI DA ÖĞRENCİSİ ÇIKMIŞ

  Teziç, üzerlerinin aranmasından sonra bir kat yukarı çıktıklarını belirterek, "Orada bizi cezaevi savcısı karşıladı, İstanbul Üniversitesi’nden öğrencimizmiş, Yücel’le yüz yüze görüşeceğimizi zannediyordum, meğerse camlı bir bölmeymiş. Yücel’le görüşmem benim için çok zordu, telefonla görüştüm" diye konuştu.

  "MENDERES BENZETMESİ YAPMADIM"

  Erdoğan Teziç, hükümetle üniversiteler arasında yaşanan gerginliği Adnan Menderes dönemine benzettiği yönündeki bir soruya, "Böyle bir mukayese yapmadım, böyle bir demecim de yoktur" dedi.

  Teziç, "Ermeni Konferansı’nın yargı kararına karşın yapılması hukukun çiğnenmesidir. Üst mahkemenin vereceği karar beklenmeliydi" diye konuştu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı