« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Menajerlere artık para ödemek istemiyoruz"

Almanya’da Bundesliga kulüpleri artık oyuncuların menajerlerine para ödemek istemiyor. "Kulüplerin menajerlere para ödemesi saçmalık. Bu oyuncuların işi" diyorlar.

Bülent VEZNİKLİ
SON GÜNCELLEME

Almanya'da kulüp yöneticileri transferde büyük paralar ödedikleri menajerlere karşı savaş açtı. Artık onlara para ödemek istemiyorlar. B. Münih kulübü yönetim kurulu Başkanı Karl-Heinz Rummenigge "Transfer döneminde menajerlere dünyanın parasını ödüyoruz. Bu saçmalık. Futbolcuların bu paraları ödemesi gerekiyor. Onlar futbolcuların yararına çalışıyorlar kulüplerin değil. Neden onlara para ödüyoruz ki" dedi. Bu açıklamanın ardından diğer kulüp yöneticileri de Rummenigge’ye destek verdi.

80 MİLYON EURO MENAJER PARASI ÖDEDİLER

Uzmanların yaptığı bir araştırmaya göre geçtiğimiz yıl 1 ve 2. Bundesliga’da yer alan 36 takım gerçekleştirdikleri transferlerde yaklaşık 80 milyon Euro menajerlere ödediler. Şimdi buna bir son vermek istiyorlar. Rummenigge’nin açıklamasına ilk destek Dortmund kulübünden geldi. Başkan Hans-Joachim Watzke "Rummenigge haklı. Ama bunu uygulayabilmemiz için bütün kulüplerin ortak hareket etmesi gerekiyor" derken Schalke menajeri Horst Held "Sabit bir ücret üzerinde anlaşabiliriz" dedi. Stuttgart kulübü başkanı Gerd Mauser ise "Ben menajerlerin parasını oyuncuların ödemesi fikrini çok olumlu buluyorum. Eğer danışmak için bir avukat tutuyorsanız onun parasını siz verirsiniz. Profesyonel futbolda da bu şekilde olmalı" diye konuştu.

SABİT ÜCRETTE HEM FİKİRLER

Konuyla ilgili olarak kulüp yöneticileri menajerlere sabit bir ücret ödenmesinden yanalar. Birçok kulüp yetkilisi bu yönde açıklama yaptı. Almanya’da halen menajerler transferden yüzde 10 ila 15 arsında pay alıyorlar.

Karl-Heinz Rummenigge transferde artık menajerlere para ödemek istemiyor. Oyuncuların bu ücreti karşılaşmasını bekliyor.


Bunları da Beğenebilirsiniz