Gündem Haberleri

  Memurun emeklilik yaşı

  Burhanettin DEMİRCİOĞLU
  10.10.2003 - 20:40 | Son Güncelleme:

  Hükümet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve bunlara bağlı sosyal güvenlik kurumları, sosyal güvenlik ve emeklilikle ilgili kötü bir sınav verdiler. Sosyal güvenlik dersinden sınıfta kaldılar. Anayasa Mahkemesi, hükümetin ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sosyal güvenlikle ilgili neredeyse tüm sözde reform! uygulamalarını ya iptal etti ya da yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bunların en komiği ise memurların emeklilik yaşının 65'ten 61'e düşürülmesi uygulamasıdır. Hükümet, bu uygulamanın Anayasaya aykırı olması nedeniyle verilen yürütmeyi durdurma kararından sonra hızını alamamıştır. Hemen yeni bir uygulamayı, yani 4919 sayılı kanunu devreye sokarak memurların emeklilik yaşını 65'ten 61'e 'yeniden' indirmiştir.

  Hemen arkasından da halen çalışanlar için de kademeli emekliliği öngören yeni uygulama devreye sokulmuştur. Anayasa Mahkemesi yine birkaç gün önce 4919 sayılı kanun gereği memurların emeklilik yaşını 65'ten 61'e indiren maddeyi iptal ettiği gibi yürütmeyi de haklı olarak durdurdu.

  Hükümetin, bütçe açığı ile mücadele etmesi kapsamında, uygulamaya çalıştığı memur personel politikası beceriksizlikle sonuçlanmıştır.

  Memurların erken emekli edilmesi ve böylece kamu harcamalarında tasarrufa gidilmesi yolunu doğru bulmuyorum.

  Sosyal güvenlik, bireylerin özgür iradesine bırakılamayacak kadar sosyal bir boyut taşımasına rağmen, buna yeteri kadar önem vermeyen, es geçen, kayıtdışı ile mücadele etmeyen bir hükümetimiz var.

  Kimse, 'ben sosyal güvenlik dışında kalacağım' diyemez. Hükümet ve Bakanlık herkesin sosyal güvenlik içinde olması için Anayasal görevini yapmak mecburiyetindedir.

  Oysa hükümet bunu yapmayıp, işçinin, esnafın emeklilik yaşını ve prime esas kazançlarını yükseltip neredeyse emekli etmeme yoluna gidiyor. Memuru ise istem dışı emekli ediyor ya da etmeye kalkıyor. Bu kabul edilemez.

  Esasında emeklilik bir son değildir. Yeni bir hayatın, yeni bir yaşamın başlangıcıdır. Bir yeniden doğuştur. Emeklilikte geçecek yıllar boşa sarf edilmeyecek kadar değerli yıllardır.

  Emeklilik özlemlerin gerçekleştirilmesi için beklenen bir zamandır.

  İnsanlar özgür iradeleri ile yaptıkları emeklilik planlamalarını, kendi arzuları ile yasanın öngördüğü tarihler arasında emekliliğe müracaat ederek uygulamalıdır.

  Çalışanın, esnafın, memurun emeklik yaşları ve şartları ile gereksiz yere uğraşıp, gereksiz kargaşa yaratılmamalıdır.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı