Ege Haberleri

EGE

  Memurlara süper zam

  Utku BOLULU (DHA)
  05 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ağustos 2009 - 19:27

  Hükümet işçi, memur ve emeklilerine yüzde 4 ile 8 arasında zam verirken, Karşıyaka Belediye Başkanı Durak, zam rekoru kırdı.

  KARŞIYAKA Belediyesi ile Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Sendikası (TÜM BEL-SEN) arasında 172 memuru kapsayan toplu iş sözleşmesi imzaladı. En düşük 1.400 TL maaş alan memurlara, ayda 325 TL olan ek ödeme 350 TL’ye, yılda 5 kez verilen 225TL’lik ikramiye ise 250 TL’ye yükseldi.  Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, sözleşme töreninde belediye şantiyesi önünde eylem yapan işten çıkartılan işçileri ziyaret eden AKP İzmir milletvekilleri Taha Aksoy, Erdal Kalkan ve Genel-İş sendikası yöneticilerini sert sözlerle eleştirdi.
  Tazminatlar ödendi
   Durak, “Sen önce seçimi kazanmak için Karşıyaka’yı bölüp parçalayacaksın, sonra da bu bölünme nedeniyle işsiz kalan işçileri ziyaret edeceksin. Üstelik bunlardan birisi partinin Büyükşehir Belediye Başkan adayı” dedi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası yöneticilerini de eleştiren Durak, “Öte yandan adında ‘Devrimci’ sözcüğü olan Konferederasyon’a bağlı sendikacılar ve üyeleri, bu partinin yemeklerine gidiyor, kongrelerinde boy gösterip fotoğraf çektiriyor” dedi.  Durak, işten çıkartılan Kent A.Ş. işçilerinin kıdem tazminatlarının yüzde 50’sini ve ihbar tazminatlarının ise tamamını ödediklerini, işçilerin bu paraları aldığını açıkladı. Durak, kıdem tazminatlarını geriye kalanı olan 14-15 milyon TL’yi ödemeye çalıştıklarını, bazı belediye arazilerini satarak gelir elde etmeyi planladıklarını söyledi. Durak, 6.5 milyon işsizi olan Türkiye’de kendi adlarına 1 kişinin daha işten çıkartılmasını istemediklerini söyledi.
  Memurlara katkı
  Memurların maaşlarına katkıda bulunmak için dördüncü kez Tüm Bel-Sen ile dördüncü kez toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını belirten Cevat Durak, Sayıştay tarafından bu nedenle soruşturma gördüklerini söyledi. Durak, “Karşıyaka için çalışan bu emekçilerle ilgili takdir hakkımı kullanıyorum. Bu nedenle ceza alır da Foça Yarı Akçı Cezaevi veya Buca Cezaevi’ne gönderilirsem ziyaretime gelirsiniz” sözleriyle de espri yaptı.Tüm Bel-Sen Genel Başkanı Vicdan Baykara ise Durak’ın emekten yana koyduğu tavrı için teşekkür etti. Baykara, bölünmeden dolayı sancılı günler yaşamasına karşın, olanakları ölçüsünde memurlara katkı verildiğini belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı