Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Memurlar Zonguldak'ta bordro yaktı

  Aydın ARSLANYILMAZ/ZONGULDAK, (DHA)
  13.07.2007 - 14:41 | Son Güncelleme:

  ZONGULDAK’ta, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı sendikalara üye memurlar, maaşlarının düşük olduğu gerekçesiyle bordrolarını yakarak hükümeti protesto etti.

  Kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde toplanan 30 kamu çalışanı, rakamlarla kandırılmak, vaatlerle uyutulmak istemediklerini, insanca yaşayacak bir ücret için ek zam istediklerini söyledi. ‘Demokrasi yoksa oy yok’, ‘IMF’ye oy yok’, ‘özelleştirme varsa oy yok’ yazılı pankartlar açan kamu çalışanları, hükümet aleyhine sloganlar atıp, maaş bordrolarını yaktı. Memurlar adına açıklama yapan KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tahsin Kumkumoğlu, insanca yaşayacak bir ücret için ek zam istediklerini belirterek şöyle konuştu;
  “2007 yılı içinde kamu çalışanlarına ilk 6 ayda yüzde 3, ikinci altı ayda yine yüzde 3’lük artış yapıldı. Bu dönemde gerçekleşen enflasyonun daha yüksek çıkması halinde, aradaki farkı telafi edeceğini vaad eden AKP, seçimler öncesi ekonomiyi güllük gülistanlık gösterebilmek amacıyla enflasyon rakamlarını düşük göstererek, vaad ettiği ek zammı da sumen altı etmiştir. TÜİK’in rakamlarına göre en temel gıdamız olan ekmekte 6 aylık dönemdeki artış yüzde 7.5, maaşlarımızın büyük bir bölümünü kapsayan kiralardaki artış yüzde 9 oranında olmuştur. Bu rakamlar, bizlere verilen yüzde 3’lük zammın neredeyse 3 katı ücret kaybımızın olduğunu açıkça göstermektedir. Bu kaybımız bir an önce giderilmelidir. Gerek AKP hükümeti, gerekse ondan önceki hükümetler döneminde, ekonominin tüm yükü, emeğiyle geçinen ücretlilerin sırtına yüklenmiştir.”

  ‘TOPLU GÖRÜŞME DEĞİL, TOPLU SÖZLEŞME’

  Kumkumoğlu, kamu çalışanının her ayın 15’inde aldığı maaş bordrosunun yaşadığı sefaletin vesikası olduğunu ifade ederek, “Kamu emekçileri bir daha böylesi maaş bodrolarıyla yüz yüze getirilmemelidir. Bunun için Ağustos ayında hükümetle kamu çalışanları arasında yapılacak müzakereler ‘toplu görüşme’ değil, ‘toplu sözleşme’ olmalıdır. Yeni kurulacak hükümeti, sesimize kulak vermeye ve toplu sözleşme masasına oturmaya davet ediyoruz” dedi.
  Kamu çalışanları, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı