Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Memurdan hükümete 1023 YTL mesajı

  Hürriyet Haber
  26 Ağustos 2006 - 14:49Son Güncelleme : 26 Ağustos 2006 - 14:50

  Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hükümetin yüzde 4 zam önerisinin memurlar için hakaret olduğunu bir kez daha yineledi ve hedeflerinin kamu çalışanlarını açlık sınırından kurtarmak olduğunu söyledi. Bunun için 1023 YTL’lik temel ücret taleplerini hatırlatan Akyıldız, iktidara “Ya 1023 YA 1023 YTL” diye seslendi.

  Türkiye Kamu-Sen’in düzenlediği ve Türkiye’nin bütün illerinden memurların katıldığı memur mitingi Sıhhiye Meydanı’nda yapıldı. Ankara garında toplanan memurlar kortejler eşliğinde çeşitli sloganlar atarak, meydana kadar yürüdü.

  Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Akyıldız, konuşmasının “Ya Allah Bismillah Allahu Ekber” diyerek açtı. Akyıldız, Malazgirt Zaferi’nin de 1071 yılının 26 Ağustos’una geldiğine dikkat çekti.

  Sendikal ve demokratik haklarını istediklerini belirten Akyıldız, ILO sözleşmelerinin kendilerine grevli-toplu sözleşmeli sendika hakkının tanıdığını söyledi. Kendilerine bu yönde verilen sözleri anımsatan Akyıldız, “Başbakan söz verdi, hakkımız olduğuna inanıyoruz” dedi.

  Akyıldız, 2002’den 2006’ya, kira harcamalarının yüzde 91.8, ulaşımın yüzde 66.8, haberleşmenin yüzde 166, ısınmanın yüzde 81.9 oranında arttığını kaydetti.

  Hedeflerinin memurları açlık sınırından kurtarmak olduğunu ifade eden Akyıldız, bunun için 1023 YTL’lik temel ücret taleplerinden vazgeçmeyeceklerini duyurdu.

  Akyıldız’a, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın geceliği 9 bin 500 dolara tatil yaptığına ilişkin bir not gelmesi üzerine, “Millet aç sefil, bu ne biçim başvekil” sloganları atıldı.

  Akyıldız, kamu çalışanlarının taleplerinin yanı sıra konuşmasının önemli bir bölümünü AB ve ABD’ye ilişkin değerlendirmelere ayırdı. AB ve ABD’nin Türkiye’nin üniter yapısını bozmaya çalıştığını savunan Akyıldız, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in Lübnan’a asker göndermeye karşı çıkan açıklamalarını hatırlattı. Akyıldız, “Lübnan’a asker gönderirsek büyük devlet olurmuşuz. Be hey gafiller biz zaten büyük devletiz” diye konuştu.

  Mitingde, ”Memurunu tekmesi atınkinden sert olur”, “Karaman’ın oyunu nah alırsın oyunu”, “Memur öldü kaksitleri hükümet ödesin”, “Memurun İsrail’i AKP” yazılı pankartlar tşındı.

  Kitlenin “Büyük başkan Bizi Meclis’e Götür” diye slogan atması üzerine, Akyıldız, “Meclis bomboş, sandık önünüze geldiğinde dolduracaksınız” dedi.

  Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün’ün de bir bölümüne katıldığı miting Akyıldız’ın konuşmasının ardından sona erdi.

  Öte yandan, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkısıyla düzenlenen, 5’inci Uluslararası Ankara Müzik ve Dans Fesitvali”nin bugün Güvenpark’ta yapılması planlanan ilk gösterisi Emniyet Müdürlüğü’nün önerisi üzerine iptal edildi
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı