Memurdan 5.2 davası

Hürriyet Haber
24 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 24 Aralık 2000 - 00:01

2000 yılı için ‘‘enflasyon artı yüzde 2 refah payı’’na göre maaşları artan memurlar, Bakanlar Kurulu'nun önceki akşam açıkladığı yüzde 5.2'lik zammı mahkemeye götürüyor. Kamu-Sen Başkanı Resul Akay, ‘‘Bütçe Kanunu'nun 46'ıncı maddesine uymadılar. Bunun için dava açacağız’’ dedi.

KAMU-SEN Başkanı Resul Akay, memura verilen 5.2'lik enflasyon zammında Bütçe Kanunu'na konulan maddenin yerine getirilmediğini belirterek, Hükümetin 3. Ek Niyet Mektubu'nda 2001 yılı için vazgeçtiği ortaya çıkan ‘refah payı’nın zaten uygulanmadığını söyledi.

Hükümetin çalışanlar için ‘‘Sinekten yağ çıkarma, çalışanın ekmeğinden keserek bütçe deliklerini yamama’’ politikasını güttüğünü söyleyen Akay, son maaş artışı için dava açmaya hazırlanıyor.

HÜKÜMETE YILBAŞI MESAJI

Akay, zammın yeterli olmamasından ziyade Bütçe Kanunu'nun 46'ncı maddesinin de yerine getirilmediğini savundu. Hükümetin artışları enflasyon farkının oluştuğu ayı gözününe alarak değil, 31 Aralık 1999 maaşına ilave ederek yaptığını söyleyen Akay, 5.2 oranının nasıl bulunduğuna ilişkin açıklama yapılmamasından yakındı.

Akay, 3 Ocak'ta açıklanacak Aralık ayı enflasyon rakamlarını beklediklerini belirterek, ‘‘Yasaya aykırılık farkedilirse konuyu dava noktasına götüreceğiz’’ dedi. Hükümetin birinci yarı yılda bile refah payını vermediğini savunan Akay, ‘‘Aralık ayında da refah payını vermeyecek diye düşünüyoruz. Böylece IMF'ye 3'ncü Ek Niyet Mektubuyla verilen söz zaten yerine getirilmiş oluyor’’ dedi.

Akay, Hükümetin kamu personeli arasındaki ücret dengesizliğini gidermek için çıkardığı Yetki Yasası'nı ‘‘yerinde’’ kullanmasını istedi.

Akay, Hükümete bir de yılbaşı mesajı gönderdi. Hükümetin kamu görevlileriyle barışmasını isteyen Akay, ‘‘Yeni yılda onların gönlünü alsın. Sendikal ve pazarlık haklarını, ücretlerini iyileştirmek için samimi çabalar sarfetsin. Sofrasındaki ekmeğe gözdikmek yerine, ekmeği artıracak gayretler içinde olsun. Aksi taktirde hükümet bindiği dalı keser. Kamu görevlileriyle hoyratça oynayanlar onun bedelini en kısa zamanda öderler’’ diye konuştu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı