Gündem Haberleri

  Memura sicil affı

  Ankara
  11.03.2005 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Memurlara, disiplin affını getiren yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarı, TSK mensuplarıyla, hakim-savcı, polis ve bekçileri kapsamıyor.

  Memurlara, son 20 yıldaki dördüncü disiplin affını getiren yasa tasarısı TBMM’ye sunuldu. Tasarı, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarıyla meslekten çıkarma cezası verilmiş hakim-savcı, polis ve bekçileri kapsamıyor.

  Memurlar ile Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı’na iletildi.

  Toplam 5 maddeden oluşan tasarının gerekçesinde, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin disiplin cezalarının affedilmesi yönünde daha önce 25 Aralık 1985, 18 Hazkiran 1992 ve 28 Ağustos 1999 tarihlerinde üç ayrı yasa çıkarıldığı anımsatıldı.  Tasarıyla, "devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlar, yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyet kırıcı suçlar veya istimal ve istihlak kaçakçılığı dışında kalan kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, devlet sırlarını açığa vurma suçları sebebiyle görevleriyle sürekli olarak ilişiklerinin kesilmesine yol açan disiplin cezaları ile yer değiştirme ve meslekten çıkartma cezası almış olan hakim ve savcıların yanı sıra polis ile çarşı ve mahalle bekçileri" dışındaki tüm kamu görevlilerinin disiplin suçları bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılıyor.

  Yukarıda sayılanlar ve TSK mensubu subay, astsubay, uzman çavuş ve askeri hakimler dışındaki tüm kamu görevlilerinin yararlanacağı tasarı, 23 Nisan 1999’la tasarının imzaya açıldığı 14 Şubat 2005 tarihine kadar işlenmiş fiileri kapsıyor. Bu tarihler arasındaki fiiller nedeniyle ilgililer hakkında disiplin soruşturma ve kovuşturması yapılmayacak, devam edenler işlemden kaldırılacak, kesinleşmiş olanlar ise uygulanmayacak.

  BAŞVURUYA GEREK KALMADAN CEZA DOSYADAN ÇIKARILACAK

  Disiplin cezaları affedilenlerin sicil dosyalarındaki bu cezalara ilişkin kayıtlar, ilgililerin başvurusu aranmaksızın hükümsüz kalacak ve dosyadan çıkarılacak. Ancak disiplin cezalarının affedilmesi, bu kişilere geçmiş süreler için özlük hakları ve parasal yönden herhangi bir talep hakkı vermeyecek.

  Söz konusu disiplin çcezaları nedeniyle idare aleyhine dava açmış olanların, davalarına devam etmek istiyorlarsa, bu tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesinden itibaren 30 gün içinde davanın görüldüğü idare mahkemesine veya temyiz edilmişse Danıştay’a başvurması gerekecek. Aksi durumda idare mahkemeleri veya Danıştay, "karar verilmesine yer olmadığına ve tarafların yaptıkları masrafların üzerinde bırakılmasına" karar verecek, ayrıca vekalet ücretine hükmedilmeyecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı