Memura jet emeklilik kamuya takıldı

A.A.
03.01.2006 - 13:44 | Son Güncelleme:

Emekli Sandığı'nın on-line emeklilik ile memurları 2 ay yerine 2 günde emekli etme projesi, diğer kamu kuruluşlarının olumsuz tavrı yüzünden hayata geçirilemiyor.

Emekli Sandığı, kuruma tabi çalışanlar için yeni bir veri tabanı oluşturulması, emekli kesenekleri ve kurum karşılık bilgilerinin elektronik ortamda kişi bazında tutulması amacıyla yeni bir proje hazırladı. Memurların 2 ay yerine 2 günde emekli edilmesine olanak sağlayacak proje, mevcut sistemde tam olarak bilinemeyen ve kontrol edilemeyen emekli kesenek ve karşılık tutarlarının günlük şekilde izlenmesine imkan verecek. Söz konusu projeyle, her ay kurumlardan ne kadar kesenek-karşılık yatırıldığı, bu miktarların doğru olup olmadığı ve bunları göndermeyen kurumlar bulunup bulunmadığı da elektronik ortamda anında görülebilecek.

Her devlet memuru ve kuruma tabi diğer kamu görevlileri için elektronik ortamda hizmet belgesi düzenlenmesini de öngören proje ile kamu görevlilerinin emekli olmak istediklerinde kurumlarından hizmet belgesi almasına da gerek kalmayacak. Emeklilik işlemlerini on-line ortama alarak, yazışmaları önleyecek projede, hangi kurumda kaç personel istihdam edildiği, hangi hizmet sınıfında ve yaşta, kaç kişi çalıştırıldığı da ortaya konacak.

ÇALIŞANLARA DA GÜNLÜK TAKİP İMKANI

Yeni uygulamayla birlikte, memurlar ve sandığa tabi diğer kamu çalışanları, hizmet durumlarını da sürekli olarak takip etme imkanına kavuşacak. Çalışanlar, ne zaman emekli olabileceklerini de, elektronik ortamda anında öğrenebilecek.
Tüm hizmet ve kesenek tutarının Sandık kaydına alınmış olmasıyla, kurumlardan hizmet belgesi ve emeklilik onay belgesinin alınmasına da ihtiyaç kalmayacak. Emekli olmak isteyen kişi, çalıştığı kuruma başvurduğunda, bu durum elektronik imza ile anında Emekli Sandığına iletilecek. Sandık da, hizmet bilgilerine göre hemen aylık bağlama işleminini gerçekleştirecek.

KAMU BİLGİ VERMİYOR

Ancak kamu kuruluşları, memurların ve Emekli Sandığı'na tabi diğer kamu görevlilerinin hizmet bilgi cetvellerini Sandığa vermeye yanaşmıyor. Yetkililer, söz konusu bilgilerin Sandığa iletilmesi durumunda, emekli kesenekleri ile kurum karşılıklarını zamanında yatırmayan kamu kuruluşlarının ortaya çıkacağını belirtiyor. Emekli Sandığı Kanunu gereğince, kesenek ve kurum karşılıklarını bildiren, ancak ödeme emrini göndermeyen kamu kuruluşlarına yüzde 20 gecikme zammı uygulanıyor. Kesenek ve kurum karşılıklarını süresinde bildirmeyen ve yatırmayan kamu kuruluşlarına ise yüzde 30 gecikme faizi işletiliyor. Eğer söz konusu borç ilgili memurlarca tahakkuk ettirilmemiş ya da gönderilmemiş ise bu defa toplam borç, yüzde 10 fazlasıyla alınıyor. Emekli Sandığı yetkilileri, “sanıyoruz kamu kuruluşları, bu yüzden personele ait hizmet bilgi cetvellerini vermek istemiyor. Bu nedenle Hizmet Belgesi Oluşturarak Emeklilik İşlemlerinin On-Line Yürütülmesi Projemiz devreye giremiyor” açıklamasında bulundular.

40 BİN KURUMDAN BİLGİ TOPLANIYOR

Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü yetkilileri, halen uygulanan emeklilik sisteminin oldukça karışık ve sağlıksız bir yapı arz ettiğine de işaret ediyor. Verilen bilgiye göre, halen yaklaşık 40 bin ayrı kurumdan, buralarda çalışanlara ait yıllık emekli kesenek ve kurum karşılık bilgileri, kağıt ortamında sandığa geliyor. Gelen bilgileri ”görüntü” olarak kaydeden Sandık, kesenek ve kurum karşılık bilgilerini de, yıl ve kurum numarasına göre saklıyor. Bunun sonucunda da, ancak kurum numarasına göre arama yapılabiliyor, kişi bazındaki aramalar da göz taraması ile gerçekleştiriliyor. Elektronik ortamda kayıt olmadığından emekliye ayrılacak memurların emekli kesenek ve kurum karşılıklarının tamamının yatıp yatmadığının kontrolü ya çok zor oluyor, ya da hiç mümkün olmuyor.  Memurlar da, kendi emekli kesenek ve karşılık bilgilerine ulaşamıyor. Günümüzde bir devlet memuru, emekli olmak için kurumuna başvurduğunda, hizmet belgesi ve onay alma işlemleri 1.5 ayı buluyor. Emekli Sandığı da emekli maaşını 5 ile 7 gün arasında bağlıyor. Bu şartlarda bir memurun başvurusu ile emekliliği arasında geçen süre 2 aya yaklaşıyor. Yeni projeyle, bütün bu işlemlerin iki gün içinde tamamlanması öngörülüyor.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı