Gündem Haberleri

  Memura insan hakları dersi

  Hürriyet Haber
  29.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hükümet ve sivil kuruluşların birlikte hazırladıkları İnsan Hakları Eğitim Programı açıklandı. Program, Başbakan Bülent Ecevit imzasıyla önümüzdeki günlerde genelge haline getirilerek tüm kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilecek.

  Yargıç, savcı, jandarma başta olmak üzere tüm kamu görevlilerine insan hakları dersi verilmesini amaçlayan program, polise de psikoloji dersi, polis adayına ise psikolojik test zorunluğu öngörüyor.

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Eğitimi Onyılı Eylem Planı uyarınca oluşturulan Ulusal Komite, dün Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik başkanlığında toplanarak, ulusal insan hakları eğitim programına son rötuşunu yaptı.

  Programı Ulusal Komite Başkanı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi açıkladı. Raporda eleştirilen ve öngörülen diğer konular şöyle:

  Hakim ve savcıların 1998 yılı staj döneminde gördükleri 664 saatlik derslerin sadece 6 saati insan hakları eğitimine ayrılmıştır.

  Ceza infaz kurumlarına personel yetiştiren, yatılı-parasız iki yıllık bir meslek okulu kurulması önceliklidir.

  Polis okulları en az iki yıllık meslek okulları haline getirilmeli, bu okullara ÖSYM sınav sistemiyle öğrenci alınmalı ve adaylar psikolojik teste tabi tutulmalıdır.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı