Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Memura 8 bin TL evlilik yardımı

07 Eylül 2013 - 01:18Son Güncelleme : 07 Eylül 2013 - 12:52

Bebelere teşvik paketinden memura evlilik yardımı da çıktı.

Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, “Türkiye’de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura 8 bin TL’ye yakın evlilik yardımı verilmesi üzerinde hükümetle çalışıyoruz. Ekimden sonra gündeme gelecek” dedi.

ÇALIŞAN kadınların daha çok çocuk yapması ve doğurganlığın artırılması için hazırlanan teşvik paketinden ‘memura evlilik yardımı’ çıktı. Yardımın detaylarını da Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, sorularımız üzerine anlattı. Bir süredir hükümetle bu konuda çalıştıklarını söyleyen Tonbul, “En az 3 çocuk diyorlar. Bunun için evlenilmesi lazım, ama Türkiye’de evlenme yaşı giderek ilerliyor. Bu nedenle memura evlilik yardımı verilmesi üzerinde duruyoruz” dedi.

PAKETİN İÇİNDE OLACAK

Çocuklu ailelere kreş yardımı yapılması, doğuran kadına erken emeklilik verilmesi, doğum izninin yeniden düzenlenmesini içeren teşvik paketi bir süredir hükümet tarafından çalışılıyor. Paket içinde yer alan yeni düzenlemeler arasında ise, yaklaşık 2.6 milyon memuru yakından ilgilendiren “evlilik yardımının” da bulunduğu ortaya çıktı. Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, yeni bir uygulama olarak memurlara evlenme yardımının gündeme geleceğini söyledi. Düzenlemenin gerekçesini de Tonbul “Hükümetimiz çocuk sayısının artması istiyor. Bunun için de evlenilmesi gerekir. Ama Türkiye’de evlilik yaşı giderek ilerliyor, 25’ten 30’a çıktı, 30’dan da 35’e doğru gidiyor” sözleriyle anlattı.

İLK EVLİLİK İÇİN VERİLECEK

Evlilik yardımının ilk evlilik sırasında verilmesinin öngörüldüğünü kaydeden Tonbul, uygulamanın nasıl işleyeceğini de belirtti. “Devlet memuru maaş katsayısı binle çarpılır, bu da 8 bin TL’ye yakın bir rakam çıkar. O kadar evlilik yardımı yapılır” diyen Tonbul, “İnsanlar bu yardımla eşya alırlar, düğün masraflarının bir kısmını karşılarlar. Küçük bir güvence olur” dedi. “Hükümet de böyle mi düşünüyor?” sorusuna yanıt veren Tonbul, “Yüzde 70 oranında uzlaştık, yeni yasama döneminde gündeme gelecektir. Çünkü evliliği geciktirmenin de, toplumsal maliyeti var, nüfus artmıyor” yanıtını verdi. Tonbul, kaynağın ne olacağı konusunda da; kaynağın hükümet tarafından bulunacağını belirtmekle yetindi.

Kaynak işsizlik sigortası fonu

ÇOK çocuklu ailelerin desteklenmesi için bir süredir çalışılan ve yeni yasama döneminde gündeme gelmesi beklenen pakette, çocuklu ailelere kreş yardımı yapılmasından, çocuk sayısı arttıkça ailelere maddi destek verilmesine kadar birçok düzenleme var. Ancak bu düzenlemelerin getireceği maliyet önemli bir soru işareti. Bunun için de, “işsize ödeme yapmak” için kurulan işsizlik sigortası fonu en güçlü aday. Fonda biriken 65 milyar 941 milyon TL düzenlemelerin maliyetini karşılayabilir.

Aile ve çocuğa var evliliğe yok

657 sayılı devlet memurları kanununa göre, evli bulunan devlet memurlarına aile yardım ödeneği veriliyor. Bu yardım herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan aylık almayan eş için 1500, çocuklardan herbiri için de 250 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilen rakam üzerinden ödeniyor. Aylık olarak ödenen aile ve çocuk yardımı, üvey çocuklar için de ödeniyor. Memur, eş için ödenen aile yardımı ödeneğine evlendiği; çocuk için ödenen yardıma da çocuğunun doğduğu tarihi takip eden ay başından itibaren hak kazanıyor.

Okuyucu Yorumları { Toplam 24 Yorum }
 • birbakış sonbakış 7.9.2013 10:06:24
  güzel ama kimin prarasını kime veriyorsunuz. ben daha maaşımı almadan öyle büyük kesinti oluyor ki maaşımdan sen bunu al sac savur. devlet biraz da bu vergi dilimine baksın adam mesai yapıyor kazanacağı para vergiye gidiyor sonra oraya buraya mavi boncuk yazık hak yeniyor hak
 • t.c. ibrahim erdoğan 7.9.2013 10:02:51
  ab yasalarına uyum sağlayacağını beyan eden hükümet ab ülkelerindeki işsizlik rakamları kadar işsiz kalanlara işsizlik ödeneği ödesin işçiden kesileni memuruna vermesi saçmalık memurdan işsizlik kesilmiyorki memura işsizlik fonundan evlenme yardımı yapasın ayıptır
 • gökhan atmışdokuz 7.9.2013 10:00:02
  Memur öz evlatta , esnaf üvey evlatmı. Zarar eden veya aylık 1000 tl nin altında para kazanan esnafada Devlet yardım yapsın. Vergi ,stopaj , kira , aidat, muhasebe ücreti, senetleri ödemeyen leri takip için avukat ücreti vs vermekten bunaldık. Yakında yazar kasayı meclisin önünde savuracagız.
 • Brenda Bir 7.9.2013 09:57:33
  8.000,. TL'YE DOGURGANLIGI ARTIRIYORLAR!!! SANKI HER DOGAN ÇOCUGUN AÍLESÍNÍN MÍLYARDER BÍR AKRABASI VARDA TÜM YA$AM ÍHTÍYACINI O KAR$ILAYACAK..
 • burak bjk 7.9.2013 09:47:27
  İNSANLARA SADAKA VERMEK YERİNE İŞ SAHASI AÇMAYI HİÇ DÜŞÜNMEZLER. ÇÜNKÜ BÖYLE İŞLERİNE GELİYOR. İSTİHDAM YARATACAK YATIRIMLAR YERİNE OY AVCILIĞINA DÖNÜK BELEŞ YARDIMLAR. BİR EKONOMİ ANCAK BU KADAR BERBAT İDARE EDİLEBİLİRDİ AKP BAŞARDI.
 • mehmet karacan 7.9.2013 09:45:11
  evlenmek icin bekleyelimmi? Bu ay evlenecektim ama ertelesek de para alsak iyi olacak.
Sayfa Başı
HaberlerhürriyetyazarlarBeşiktaşmevlid kandili ne zamanmevlid kandili hangi günrebiülevvel ayırebiülevvel ayı ne zaman