Memura 1 puanlık ek zammın faturası 40 trilyona çıkıyor

Hürriyet Haber
29.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 29.05.2000 - 00:01

MALİYE Bakanı Sümer Oral, enflasyonun yüzde 15'i aştığı anda memura ek zammın ertelenmeden verileceğini söyledi. Maliye uzmanları, memur maaşlarına yapılacak her 1 puanlık artışın bütçeye yükünü 40 trilyon lira olarak hesapladılar.

MALİYE Bakanı Sümer Oral, tüketici fiyat artışının yüzde 15'i aştığı ay, memur maaşlarında mutlak surette ek artışa gideceklerini bildirdi. Bu arada, 2000 yılı Bütçe Kanunu uyarınca memur maaşlarına önümüzdeki ay ek zam yapmaya hazırlanan Maliye Bakanlığı, 1 puanlık maaş artışının maliyetini de yaklaşık 40 trilyon lira olarak belirledi.

Oral, Haziran'da memur ve emekli maaşlarına yapılması beklenen ek zammın Temmuz'a kaydırılması yönünde kendilerine IMF'ten bir talep gelmediğini, böyle bir şeyin sözkonusu da olamayacağını ifade etti. Oral, ‘‘Bütçe Kanunu ortada. Kanun var. Sayın Başbakan da daha önce ifade etti. Ben de çeşitli defalar söyledim. Enflasyonun yüzde 15'i aştığı ay memura o fark yansıtılacak’’ dedi. Maliye Bakanı, ‘‘3 Haziran'da açıklanan enflasyon rakamlarında yüzde 15'lik sınır aşılırsa, memurlar 15 Haziran'da ek zamlı maaş alacak mı?’’ sorusuna da ‘‘Gayet tabi. Kanun ortada. O zaman da Haziran'da bu fark maaşlara yansıtılacak’’ karşılığını verdi.

Edinilen bilgiye göre Maliye, Bütçe Kanunu'nun memurların özlük haklarını düzenleyen 46. maddesi uyarınca maaşlara ek zam yapılması çalışmalarına başladı. Bu çerçevede, 1 puanlık zammın bütçeye maliyeti ile bunun hangi kaynaklardan karşılanabileceği konusu üzerinde duruldu.

ERTELEME YOK

Bu çalışmalarda, yılın ilk yarısında DİE'nin tüketici fiyat endeksinin yüzde 15'i aşması halinde aradaki farkın 2 puanlık refah zammı da eklenerek memura verilmesine ilişkin bütçe hükmü uyarınca, maaşların Haziran ayı içinde mutlak surette arttırılması gerekeceği belirtildi.

Ek zammın Temmuz'a ertelenmesinin ise hem Bütçe Kanunu'na, hem de hükümetin bu konudaki açık taahhüdüne ters düşeceği ifade edildi.

Nisan sonu itibarıyle enflasyonun yüzde 14.5'a ulaşması sonrasında maaşlara 3 Haziran'da açıklanacak Mayıs ayı enflasyonuna göre, ek zam yapılmasını gerektirecek olan Bütçe kanunu hükmü şöyle:

‘‘1999 yılı Aralık ayına göre, 1.1.2000 tarihinden sonraki devlet memuru net aylığındaki en düşük kümülatif artış oranının 2000 yılında Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan aylık 1994=100 Temel Yıllı Kentsel Yerler Tüketici Fiyatları Genel Endeksindeki 1999 yılı Aralık ayına göre kümülatif artış oranının altında kalması halinde, söz konusu tüketici fiyatlarındaki artış oranının 2 puan üzerinde bir toplam maaş artışını sağlayacak şekilde ve enflasyon rakamının ilan edildiği ayın 15'inden geçerli olmak üzere uygulanmakta olan katsayılar ile sözleşme taban ve tavan ücretleri veya bu ücretlere uygulanacak olan ilave artış oranı yeniden tespit edilir.’’

FATURA BÜYÜK

Maliyeciler, memur maaşlarına yapılacak 1 puanlık zammın bütçeye yaklaşık 40 trilyon liralık bir yük getireceğini hesapladı. Ek zam çalışmalarında, çeşitli enflasyon alternatifleri üzerinde de duruldu ve Haziran ayında yapılması gereken ek artışın, yüzde 2'likrefah payının da eklenmesiyle yüzde 2.8 ile yüzde 3.5 arasında bir seviyede olacağı tahmininde bulunuldu.

Bu durumda da ek zammın 2000 yılı bütçesine 112 trilyon lira ile 140 trilyon lira arasında bir yük getireceği belirlendi. Maliyeciler, ek ödenekle birlikte 10 katrilyon liralık personel ödeneği içinde bu tutarın oluşturulan dengeleri bozmayacağını, ayrıca ek maliyetin yeni memur kadroları tahsisinde uygulanacak daraltma politikası ile de telafi edilebileceğini bildirdiler.

Yapılan hesaplamalara göre, Mayıs'ta enflasyonda beklenenin de ötesinde bir düşüş olsa ve aylık fiyat artışı yüzde 0.5'lerde kalsa dahi, refah payı ile birlikte memur, memur emeklisi ve sözleşmeli maaşlarına yüzde 2.07 oranında ek zam gerekecek. Mayıs ayı enflasyonu yüzde 1 olursa, maaşlarda yüzde 2.64'lük, enflasyon yüzde 1.5 olursa maaşlarda yüzde 3.2'lik bir artışa gidilmesi durumu ortaya çıkacak.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı