Memur zamda 4+4’e indi, hükümet yarım puan yaklaştı

Hürriyet Haber
29.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Kamuda 2 milyonu aşkın memuru ilgilendiren toplu görüşmelerde 7’inci turda, memur zam talebini 1 puan aşağı çekerken, hükemet yarım puan yukarı çıkardı.

Görüşmeleri yürüten Memur-Sen, maaşlarına gelecek yıl yüzde 5 artı 6 zam yapılmasına yönelik teklifini, yüzde 4 artı 4’e çekti. 7’nci turda da uzlaşma sağlanmayan görüşmelerde hükümet ise yeni bir teklif sundu. Alınan bilgiye göre, memur maaşlarına daha önce gelecek yılın birinci ve ikinci altı aylarında yüzde 2’şer zam öneren hükümet, bu teklifini, birinci ve ikinci 6 ay için yüzde 2.5’ara yükseltti.

Harçlara yapılan zam

Başbakanlık Merkez Bina’da yapılan görüşmeler öncesinde açıklama yapan Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, görüşme öncesinde yaptığı açıklamada, 2002-2008 yılları arasındaki büyüme ortalanın yüzde 42.9, Merkez Bankası’nın 2010 yılı enflasyon hedefinin ortalama 5.3, öğrenci harçlarına yapılan zammın yüzde 8 olduğuna işaret etti.Devlet Bakanı Hayati Yazıcı’nın, “toplu sözleşme ve grev hakkıyla ilgili mutabakat metnine madde konulacağı yönünde söz verdiğini” dile getiren Gündoğdu, ancak bunu eksik gördüklerini belirtti. Mali haklara ilişkin taleplerini revize ettikleri bilgisini veren Gündoğdu, gelecek yıl memur maaşlarına yüzde 5 artı 6 zam yapılması teklifini 4 artı 4’e, düşük maaşlılara 40 artı 40 TL ek ödeme yapılması teklifini 30 artı 30 TL’ye, 131 TL aile yardımı teklifini 100 TL’ye, toplu görüşme priminin 18 TL artırılması teklifini 10 TL’ye çektiklerini hatırlattı. Gündoğdu, basın mensuplarının soruları üzerine, masadan uzlaşmayla kalkmak istediklerini, ancak yasadan kaynaklı olarak uzlaşma sağlanması yönünde masada eksiklikler bulunduğunu söyledi. Bu eksikliği telafi etmek amacıyla birden fazla görüşme yaptıklarını anlatan Gündoğdu, bu görüşmeler sonunda yaklaşık 2 milyon 200 bin memura müjdeli haber vermek istediklerini, bunun için ellerinden geleni yaptıklarını vurguladı.

Yol haritası talebi

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, mutabakat metnine, “Kamu görevlilerinin 2010 yılından itibaren grev ve toplu sözleşme hakkından yararlanabilmesine yönelik olarak mevzuat ve uygulama değişikliği için gerekenlerin yapılacağı” şeklinde madde eklenmesini beklediklerini vurguladı.

Gündoğdu, bu konudaki çalışmalara eylül ayında başlanmasını ve Mayıs 2009’da sona erecek bir yol haritası belirlenmesini talep ettiklerini kaydetti. Toplu görüşmelerde şu ana kadar uzlaşmaya varılan konuların mutabakat metninde yer almasını istediklerini söyleyen Gündoğdu, bunun yanında yeterli bulmadıkları kimi konularda da kamu çalışanları lehine adımlar atılmasını beklediklerini ifade etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı