Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Memur yasa tasarısı TBMM'de kabul edildi

  Hürriyet Haber
  18 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2000 - 00:01

  Memurlar ile diğer kamu görevlilerinin idari, mali ve sosyal haklarında düzenlemeler yapmak amacıyla hükümete yetki verilmesini öngören yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

  Tasarı, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin çalışmalarında etkinliği artırmak ve kamu hizmetlerinin düzenli, süratli, verimli ve ekonomik bir şekilde yürütülmesini temin etmek, bunların idari, mali ve sosyal hakları arasındaki adaletsizlikleri gidermek amacıyla Bakanlar Kurulu’na Kanun Hükmünde Kararname çıkarma yetkisi verilmesini öngörüyor.

  Tasarı aynen yasalaştığı takdirde, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ve TBMM Genel Sekreterliği hariç, çıkarılacak Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan memurlarla diğer kamu görevlilerinin idari, mali ve sosyal haklarına ilişkin olarak, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu’nda, 2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu’nda, 2914 sayılı Yükseköğrenim Personel Kanunu’nda, 399 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de, diğer kanun ve kanun hükmünde kararnamelerin memurlar ile diğer kamu görevlilerinin idari mali ve sosyal haklarına ilişkin hükümlerinde yeni düzenlemeler yapılacak.

  Bakanlar Kurulu, Kanun Hükmünde Kararnameleri çıkarırken, kamu hizmetlerinin verimli ve etkin şekilde yürütülmesini; ülkenin ekonomik ve sosyal durumunu dikkate alarak memurlar ve diğer kamu görevlilerinin idari, mali ve sosyal haklarında hizmetin özellik ve gereklerine uygun olarak adaletsizlikleri giderecek düzenlemeler yapılmasını gözönünde bulunduracak.

  Bakanlar Kurulu’na verilen yetki, kanunun yayımından itibaren üç ay süre ile geçerli olacak. Bu süre içinde Bakanlar Kurulu birden fazla Kanun Hükmünde Kararname çıkarabilecek.

  TASARI ÜZERİNDEKİ ELEŞTİRİLER

  Tasarı üzerinde görüşlerini açıklayan ANAP Mardin Milletvekili Süleyman Çelebi, kamu kesiminde ücret farklılığının çok fazla olduğunu söyledi. Kamuda çalışan memurlardan yüzde 95’inin aldıkları maaştan dolayı sıkıntı içinde bulunduğunu ifade eden Çelebi, geri kalan yüzde 5 memurun ise durumundan memmun bulunduğunu dile getirdi.

  Çelebi, tasarıda belirsiz ifadeler bulunduğunu da belirterek, yasanın çerçevesinin iyi belirlenmesi gerektiğini söyledi.

  DYP Samsun Milletvekili Kemal Kabataş da ücret adaletsizliğini düzenlemeye yönelik bir tasarıya hiçbir milletvekilinin karşı çıkmayacağını belirtti. Hükümetin yaz başlarında memurlar için çıkardığı Yetki Kanunu’nu farklı şekilde kullandığını bildiren Kabataş, „Bu yasa böyle çıkarsa, hükümet kamu çalışanlarını daha da huzursuzluğa itecektir“ görüşünü dile getirdi.

  Kabataş, Yetki Yasası’nda yer alan (memurların idari yönden de durumlarında iyileştirme yapılacağına) ilişkin bölümün Anayasa Mahkemesi’nde iptal gerekçesi olacağını anlattı.

  ANAYASA MAHKEMESİ’NE GİDECEĞİZ

  DSP Kırklareli Milletvekili Necdet Tekin, 1986 yılında çıkartılan Yetki Yasası ile ilgili Anayasa Mahkemesi’nin verdiği gerekçeli kararı okuyarak, Kemal Kabataş’ın öne sürdüğü gerekçeden dolayı Yüce Mahkeme’nin yasayı iptal etmeyeceğini anlattı.

  FP Erzurum Milletvekili Aslan Polat, hükümetin aldığı yetkileri, sınırları içinde kullanmadığını iddia ederek, „Bu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz“ dedi.

  Polat, kendilerinin Anayasa Mahkemesi’ne gitmeden yasanın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından TBMM’ye geri iade edileceğini öne sürdü.

  FP Kütahya Milletvekili Ahmet Derin, Anayasa’nın 128. maddesinin memurlarla ilgili idari, mali ve sosyal düzenlemelerin yasayla yapılacağını hüküm altına aldığını bildirdi. Derin de, yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gideceklerini tekrarladı.

  GEMİCİ’NİN SÖZLERİ

  Devlet Bakanı Hasan Gemici, tasarı üzerinde milletvekillerinin getirdiği eleştirileri yanıtlarken, Yetki Yasası’nın Anayasa’ya aykırı olduğu yolundaki iddialara katılmadığını, Anayasa Komisyonu’nun da bu yönde karar verdiğini söyledi.

  Tasarıda, kamu görevlilerini içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtarmak için ücret adaletsizliğini gidermeye yönelik düzenlemeler yapılmasının öngörüldüğünü belirten Gemici, bunu da „ivedi“ gördükleri için Yetki Yasası’nı TBMM gündemine getirdiklerini anlattı.

  Hasan Gemici, tasarı yasalaştıktan kısa süre sonra gerekli düzenlemelerin yapılacağını bildirdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı