ESKİŞEHİR HABERLERİ

Memur Ve Emeklilerin Yoksulluk Sorunu

IHA
08.10.2015 - 13:29Son Güncelleme :

KARARMAN BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

IHA

Eskişehir Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Hüseyin Kararman, memur ve emeklilerin yoksulluk sorununun seçim sonrasına bırakılmasının etik olmadığını belirtti.
Kararman, yaptığı açıklamada, Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi’nin yapmış olduğu 2015 Eylül ayına ait asgari geçim endeksi sonuçlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Hüseyin Kararman, ’’Yoksulluk sınırı aylardır istikrarlı bir şekilde yükselirken, önümüzdeki dönemde mevsim etkisiyle birlikte zamların daha da artacağı ortadadır. Yıl sonunda enflasyonun çift haneli rakamları görebileceği düşünülmektedir. Geçtiğimiz günlerde açıklanan enflasyon rakamları; memurların son bir yılda memurların aldıkları zammın tamamının fiyat artışları karşısında eridiğini ortaya koymuştur. Önümüzdeki üç ay boyunca yaşanacak her türlü ekonomik olumsuzluk memurun reel gelirini biraz daha düşürecektir. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezimizin her ay düzenli olarak açıkladığı asgari geçim endeksi Eylül ayı sonuçları, Türk memuru ve toplumun diğer kesimlerinin enflasyon karşısında belinin biraz daha büküldüğü sonucunu ortaya koymuştur” diye belirtti.
Özellikle geçtiğimiz yılın aynı ayı ile kıyaslandığında bir yılda 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamalarının 261.09 TL yükseldiği ortaya çıktığını söyleyen Hüseyin Kararman, açıklamasını şöyle sürdürdü;
“Buna karşın, geçen eylülden bu tarafa memur maaşları ortalama 176.31 TL artmıştır. Döviz kurlarındaki artış, altın fiyatlarındaki yükseliş, önümüzdeki dönemde enflasyonun daha da yükselmesine sebep olacaktır. Yapılan toplu sözleşmelerde geleceği görmeden, ekonomik gidişatı okumadan atılan imzaların acısı cebimizden çıkmaktadır. Geride bıraktığımız toplu sözleşme görüşmelerinde atılan imzalar daha kurumadan memur maaşlarındaki erime ve geçim zorluğu bir kat daha artmıştır. Söz verilmesine rağmen memur emeklileri hala 100 TL ek zammını alamamıştır. Ancak hükümet bütün yetkiler elinde olduğu halde memura ve emekliye umut dağıtma yolunu tercih etmiştir. Hükümetin hemen yapabileceği düzenlemeleri, seçim sonrası için vaat olarak sunması da ilginçtir’’ dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Eskişehir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Eskişehir ilinden Memur Ve Emeklilerin Yoksulluk Sorunu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 13 29’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Memur Ve Emeklilerin Yoksulluk Sorunu haberi güncellenecektir.

ESKİŞEHİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:20
 • Guneş
  08:07
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:29
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:18
Sayfa Başı