EDİRNE HABERLERİ

Memur-Sen: Zam teklifi seçimleri, 2023 hedeflerini olumsuz etkiler

DHA
18.08.2017 - 14:04Son Güncelleme :

YEREL HABERLER EDİRNE

DHA

 

Jale AVYÜZEN/ EDİRNE, (DHA)- ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun sendikalarca kabul görmeyen 3+3 şeklindeki ilk teklifi eleştiren Büro Memur-Sen Edirne Şube Başkanı Mehmet Sait Ercan, "Bu teklif hükümete olan güveni azaltmıştır. Bu da 2019 seçimlerini ve 2023 hedeflerini olumsuz etkilemektedir" dedi.

Kamu personelinin 2018 ve 2019 yıllarına yönelik zam tartışmaları sürüyor. 1 Ağustos'ta başlayan toplu sözleşme görüşmelerinin bitişine 3 gün kalmasına rağmen hükümet ile sendikalar arasındaki anlaşmazlık sürüyor. Büro Memur-Sen Edirne Şube Başkanı Mehmet Sait Ercan, memurlar olarak enflasyonun altında rakamlarla zam almak istemediklerini belirterek, ciddi teklifler ve memurların haklarında iyileştirmeleri beklediklerini söyledi. Söz konusu teklife kapalı olduklarını ve bahsedilen zam teklifi nedeniyle hükümete olan güvenin sarsıldığını dile getiren Ercan, "Bu zam teklifi hükumetin 16 yıllık tek başına iktidarının vermiş olduğu bir rehavetin ürünü olarak görülmektedir. Ancak bu teklifi sunanların artık geleceğin geçmişle asla kıyaslanamayacak siyasal değişimlerin olabileceğini ve bunun çok büyük risk taşıdığını artık dikkate almalılar. Bu teklif hükumete olan güveni azaltmıştır. Buda 2019 seçimlerini ve 2023 hedeflerini olumsuz etkilemektedir. 16 yılda yaptığınızı bir hamlemle yıkarsınız. Sonrasında da isteseniz de geri getiremezsiniz. Yazık olur tüm emekleriniz. Eğer bu teklifi bürokratlar hazırlayıp sundu ise onlara göre hava hoş gelen ağam giden paşam nasıl olsa faturası kendilerine kesilmeyecek hükumet düşünsün. Bu kadar içimizde ve dışımızda düşman varken bu teklif düşmanları kışkırtmakta dostları da küstürmekte kazanan kim olabilir. Devlet memurları mucize istemiyor ama dalga geçilmekte istemiyor. Bu teklif ciddiyetin ve samimiyetin ürünü olamaz. Hiç bir sorun çözülmüyor ve hep gerekçe ileri sürülüyor. Sorunun olduğu yerde tek seçenek varsa oda çözümdür" dedi.

Toplu sözleşme görüşmelerinin 21 Ağustos'ta sona ereceğini hatırlatan Ercan, 3,5+3,5 şeklinde teklifin gelebileceği yönündeki rakamları da müzakere edilir bulmadıklarını ifade etti. Uzlaşılamaması durumunda Toplu Sözleşmeler ve Kamu Görevlileri Hakem Heyeti'nin devreye gireceğini sözlerine ekleyen Ercan, "16 yıl önce devlet memurlarının ekseriyet çoğunluğu yüzde 20 vergi dilimine girmezken şimdi asgari ücretliden yüzde 20 vergi kesiliyorsa burada ters bir orantı vardır. Bu sorunu çözmeyenler umarım kendi sonunu hazırlamazlar. Kimse hakkından fazlasını istemiyor sadece gelişen, değişen ve büyüyen bir ülkede ihtiyaçlarını karşılamak istiyor. Külfette yükü omuzlamaya varız. Ancak nimetlerin dengesiz dağıtılmasına karşıyız. Bu millet öyle bir millet ki Allah korusun ülkemizin karşılaşacağı bir felaket karşısında elindekini avucundakini devletine fazlasıyla bağışlayacak azizi bir millettir. Ama istiyor ki ülke büyürken kendi küçülmesin. Amacımız tahrik etmek kışkırtmak değil, biz ülkemizin hiç bir koşulda zarar görmesini istemeyiz. Her zaman devletimizin ve bizi yönetenlerin yanındayız. Sadece gördüğümüz tabloyu birilerinin görmesi için dikkatlerine sunuyoruz" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda gün içerisinde görüşmelerin yapılacağını belirten Ercan, iyi bir sonuç almak istediklerini söyledi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Memur-Sen: Zam teklifi seçimleri, 2023 hedeflerini olumsuz etkiler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:34
 • Guneş
  08:24
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı