AYDIN HABERLERİ

Memur-sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit 3. Dönem Toplu Sözleşmelerden Elde Edilen Kazanımları Açıkladı

IHA
26.08.2015 - 15:13Son Güncelleme :

MEMUR-SEN AYDIN İL TEMSİLCİSİ İSMAİL YİĞİT, 3. DÖNEM TOPLU SÖZLEŞMELERDEN ELDE EDİLEN KAZANIMLARI AÇIKLADI

IHA

Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit 3.dönem toplu sözleşmelerden elde edilen kazanımları düzenlediği basın toplantısı ile açıkladı. 3.dönem toplu sözleşmelerden elde edilen kazanımları açıklayan Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit , görüşmelerde toplam 213 ayrı konuda çalışanlar için kazanımlar elde ettiklerini söyledi.
3 milyon 200 bin kamu görevlisi, 1 milyon 900 bin kamu görevlisi emeklisini ilgilendiren 3. Dönem Toplu Sözleşme’de elde edilen kazanımlar hakkında sendikanın Aydın İl Binası’nda yönetim kurulu üyeleriyle birlikte açıklama yapan Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit, "Toplu sözleşmeyle 2016 yılı için kümülatif olarak yüzde 11.3 zam alınmıştır. Bu zam hedeflenen enflasyon rakamlarının 6 puan üstünde, gerçekleşen enflasyon rakamlarının ise 3-4 puan üzerinde gerçekleşmiştir. Genel toplu sözleşme 43, hizmet kolu toplu sözleşmelerinde kazanılan 170 olmak üzere toplam 213 kazanım elde edilmiştir. Üretilen kazanımla, emekli kamu görevlileri maaşlarına, yüzde 6+5 oransal zammın yanında ilave 100 TL seyyanen zam yapılmıştır. Yine Cuma izniyle ilgili kazanım hem toplu sözleşmenin kapsamının genişletilmesi hem de ibadet özgürlüğü açısından büyük bir değer taşımaktadır" dedi.
Emekli kamu görevlilerinin maaşlarına 100 TL ilave artışla en düşük kamu görevli emeklisi aylığına 1 ocak 2016 itibariyle yüzde 19,1 zam aldıklarını kaydeden İsmail Yiğit, "Kamu görevlilerinin fiilen çalıştıkları dönemdeki maaşları ile emekli maaşları arasındaki makasın daralması amacıyla 2. Dönem toplu sözleşmesinde 2014 yılında taban aylığına brüt 175 TL, fiilen çalışmakta olan kamu görevlileri için 123 TL net, emekli kamu görevlileri içinse 140 TL net taban aylık zammı almıştık. Bu dönem toplu sözleşmelerinde de, hem emekli maaşına doğrudan yansıyan hem emekli ikramiyesinde münhasır artış yapılmasına imkan sağlayan hem de bütün emekli kamu görevlilerine (oransal zam hariç olmak üzere) eşit miktarda zam yapılması fırsatı oluşturan bir formül üzerinde çalıştık. Bu çalışmamız sonucunda, kamu görevlilerinin emekli maaşlarının belirlenmesinde kullanılan Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranları’nda artış yapılması teklifimizi sunduk. Yapılan pazarlıklar sonucunda, Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranları’nın 15 puan artırılmasını sağladık. Bu artış sonucunda, emekli kamu görevlilerinin maaşlarında 2016 ve 2017 yıllarında yapılacak oransal artışlar dışında (30 yıl hizmeti bulunanlar için) ilave 100 TL artış sağlamış olduk. Bunun anlamı 1 Ocak 2016 itibariyle kamu görevlisi emeklileri açısından en düşük emekli aylığına yüzde 19,1 zam yapılmasını sağladık. Buna göre Temmuz 2015 yılında en düşük kamu görevlisi emekli maaşı bin 415 TL iken Temmuz 2017 yılında bin 806 TL olacak" dedi.
AVUKATLARA ÖDENEBİLECEK VEKALET ÜCRETİ YILLIK BAZDA 2 BİN 100 TL ARTTI
Avukatlara ödenebilecek vekalet ücretini 1 ocak 2016 itibariyle yıllık bazda 2 bin 100 TL arttırdıklarına da değinen Yiğit, şöyle devam etti; "2. Dönem toplu sözleşmelerinde 10.000’den 13.000’e yükselttiğimiz vekalet ücreti payı ödemesine esas gösterge rakamını 15.000’e yükseltmek suretiyle avukatlara ödenebilecek vekalet ücreti üst sınırını aylık 176 TL yıllık 2100 TL arttırdık. Alınabilecek vekalet ücreti tutarındaki bu artışın oransal karşılığı yüzde 15,3 olarak gerçekleşmiştir"
Çalışanından emeklisine iş kolu ayrımı yapmaksızın herkesin hakkını korumak için mücadele ettiklerini ve iyi bir kazanımla döndüklerini kaydeden Memur-Sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit, "Yapılan pazarlıklar sonucunda, Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranları’nın 15 puan artmasını sağladık. Bu artış sonucunda emekli kamu görevlilerinin maaşlarının belirlenmesinde kullanılan Özel Hizmet Tazminatı Yansıtma Oranları’nda artış yapılması teklifimizi sunduk. 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle kamu görevlisi emeklileri açısından en düşük emekli aylığına yüzde 19,1 zam yapılmasına sağladık" dedi.
CUMA NAMAZI İÇİN ÖĞLE ARASI İZNİ 2 SAAT
Kamu görevlilerine Cuma namazı izni verilmesi için de çalışmaları başlattıklarına dikkat çeken Yiğit, "Elbette daha iyisi olabilirdi ama beklentileri karşılayan bir görüşme oldu. Kamu görevlilerinin ekonomisine yönelik tekliflerimiz yanında çoğunluğu Müslüman olan bir toplumun kamu görevlerinde Cuma namazı vakitlerinde oluşan huzursuzluğun, ya namaza ya da namaz sonrası işe yetişme kaygılarının ortadan kaldırılması için çalışma yapıldı ve Cuma günleri illere gören değişen bir ayarlama ile öğlen izni süresi 2 saate çıkarılması yönünde çalışma başlatıldı. Bu çalışma ile insanlarımız görevleri ile ibadetleri arasında sıkışıp kalmayacak" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Aydın haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Aydın ilinden Memur-sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit 3. Dönem Toplu Sözleşmelerden Elde Edilen Kazanımları Açıkladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ağustos 2015 tarihinde saat 15 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Memur-sen Aydın İl Temsilcisi İsmail Yiğit 3. Dönem Toplu Sözleşmelerden Elde Edilen Kazanımları Açıkladı haberi güncellenecektir.

AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2017, Salı
 • İmsak
  06:25
 • Guneş
  08:08
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı